Koszt każdej serwerowni, nawet tej małej wymaga przeanalizowania już na etapie rozważania inwestycji. W całość kwoty wlicza się cena budowy lub najmu pomieszczenia, elementów wyposażenia, takich jak, np.: szafy rackowe, podłoga techniczna, klimatyzacja, zabezpieczenia dostępu, monitoring, zabezpieczenia p.poż, jak również eksploatacja, to jest zużycie energii elektrycznej wynikające z nieustannej pracy urządzeń, itp. Trzeba wziąć pod uwagę także to, że zasilanie i dostęp do internetu muszą być stałe, co oznacza, że warto zainwestować w awaryjne źródła, które je dostarczą. Koszt małej serwerowni jest zdecydowanie mniejszy, niż w przypadku wielkopowierzchniowego pomieszczenia technicznego. To, co jest jednak istotne to fakt, że ilość serwerów musi odpowiadać zapotrzebowaniu firmy, czyli umożliwiać jej sprawne funkcjonowanie i zarabianie. 

Szacunkowa cena małej serwerowni za metr 2

Szacunkowo przyjmuje się, że za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 18-25 tysięcy złotych. To pokazuje, że w zależności od powierzchni, kwota będzie się zmieniać. Mała serwerownia to stwierdzenie ogólne. Jeśli zależy Ci na poznaniu konkretnych kwot, jakie należy wyłożyć na tym etapie, najpierw najlepiej będzie zaplanować to, jaki metraż będzie miało pomieszczenie i ile serwerów ma się w nim znaleźć. Wówczas możliwe staje się przełożenie tych wartości na realne kwoty. 

Ile wynoszą koszty eksploatacyjne małej serwerowni?

Koszty eksploatacyjne małej serwerowni to m.in. zużycie prądu. Jak już wyjaśniliśmy, energia elektryczna musi być dostarczana do komputerów nieustannie. Podobnie zresztą sprawy mają się w przypadku klimatyzacji precyzyjnej, która jest po prostu niezbędna. Miesięczny koszt utrzymania takiej serwerowni można szacować na ponad dwa tysiące złotych, wliczając w to wszystkie aspekty związane z jej funkcjonowaniem. Należy jednak pamiętać, że wiele zależy od ilości serwerów, ponieważ im jest ich więcej, tym więcej energii zużywają, a to niesie ze sobą wydatki do pokrycia. 

Jaka klimatyzacja będzie najlepsza?

Wspomnieliśmy już o kwestii klimatyzacji precyzyjnej, która umożliwia utrzymanie optymalnych dla serwerów warunków. Mowa tu o wilgotności i temperaturze, które niekoniecznie muszą być odpowiednie dla ludzi. Co należy podkreślić to fakt, że w serwerowni poza szczególnymi sytuacjami nie przebywają ludzie, dlatego nie trzeba dostosowywać do nich stanu oraz temperatury powietrza. Konieczne jest natomiast zadbanie o warunki idealne dla komputerów. Wśród naszych propozycji znajdziesz rozwiązania marki STULZ, czyli m.in. MiniSpace EC, które powstało właśnie z myślą o małych serwerowniach i pomieszczeniach technicznych. Dostępne są różne wersje, w oparciu o które można budować system klimatyzacji – A, czyli bezpośrednie odparowanie, CW – woda lodowa oraz G – skraplacz wodny. MiniSpace EC świetnie poradzi sobie w pomieszczeniu, którego obciążenie nie przekracza 28 kW. 

Sprawdź również inne artykuły: