Na to, jak ekonomicznie korzystać z klimatyzacji, jest kilka sposobów, do których należy m.in. wyłączenie jej przed snem, regularne czyszczenie i dezynfekcja oraz optymalna aranżacja wnętrza domu. Warto także korzystać z urządzeń energooszczędnych i dedykowanych temu funkcji. O takiej specyfikacji informuje producent w instrukcji obsługi, taką kwestię przedstawi Ci też osoba, która jest odpowiedzialna za dobór i instalację klimatyzatora. Ekonomiczne korzystanie z klimatyzacji łączy się z maksymalnym komfortem użytkowania, o czym warto pamiętać.

Ekonomiczne korzystanie z klimatyzacji nocą

Jednym ze sposobów na to, jak ekonomicznie korzystać z klimatyzacji, jest jej wyłączenie na kilka godzin przed snem. ponieważ organizm nie produkuje tyle energii, co za dnia, a metabolizm zwalnia. To oznacza, że nie potrzebujemy zbyt chłodnej atmosfery. Warto jednak mieć na uwadze także swój własny komfort. Wielu osobom lepiej zasypia się w niższych temperaturach. Jeśli do nich należysz, ale chcesz ekonomicznie korzystać z klimatyzacji, mając na uwadze swoje zdrowie, pamiętaj o włączeniu funkcji Sleep.

Jaka temperatura do efektywnego finansowo korzystania z klimatyzacji?

Temperatura, na jaką ustawiony jest klimatyzator, również wpływa na jego ekonomiczność. Specjaliści zalecają zaprogramowanie urządzenia na 24-25°C. Jest to optymalna wartość, która jednocześnie będzie komfortowa dla użytkownika. Innym sposobem, jak ekonomicznie korzystać z klimatyzacji, jest obniżanie temperatury o 4-5°C mniej niż ta, która panuje w otoczeniu. Ważne jest jednak jej dopasowanie do potrzeb osób przebywających w pomieszczeniu.

Wyłączanie klimatyzacji a oszczędności

Warto także wyłączać klimatyzację, kiedy nikogo nie ma w domu. Po powrocie będzie w nim cieplej, jednak w kilka-kilkanaście minut uruchomione urządzenie dostosuje temperaturę do Twoich potrzeb. Umiarkowane uruchamianie to jeden ze sposobów na to, jak ekonomicznie korzystać z klimatyzacji. Ta metoda jest szczególnie zalecana, gdy mieszkańcy wychodzą na dłużej i zmniejszenie temperatury będzie w tym czasie niepotrzebne. Niektóre klimatyzatory są wyposażone w specjalne czujniki i funkcje, które pomagają w zautomatyzowaniu jakości ich działania pod nieobecność domowników.

Pamiętaj o komforcie

W przypadku ekonomicznej pracy klimatyzacji należy pamiętać także o komforcie. Ważne, by nadmuch był ukierunkowany tak, by chłodne powietrze docierało do użytkowników. W tym przypadku warto odpowiednio zaaranżować mieszkanie. Chodzi tu o to, żeby podmuch z klimatyzatora nie ochładzał tyłu kanapy, a całość pomieszczenia. Możesz także sięgnąć po specjalne plastikowe nakładki, które pomagają wyznaczyć kierunek wylatującego powietrza. Najpopularniejszym sposobem na oszczędne korzystanie z klimatyzacji, jest wyłączanie jej, kiedy nikogo nie ma w domu, czyli w momencie, gdy praca urządzenia jest po prostu niepotrzebna. Dla niektórych sprawdzi się to również w nocy, chociaż wtedy możesz włączyć dedykowaną porze snu funkcję. Aby klimatyzacja działała ekonomicznie, należy odpowiednio przemyśleć jej użytkowanie i zaplanować to, kiedy będziesz z niej korzystać.

Sprawdź także: