To, jak obliczyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą klimatyzacji, jest ważne ze względu nie tylko na jej skuteczność, ale też ekonomiczność. Im większa wydajność, tym droższe jest urządzenie, dlatego warto dobrać je precyzyjnie do potrzeb. Dzięki temu uda Ci się uniknąć ponoszenia zbędnych kosztów. Obliczyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą można z wykorzystaniem prostego przelicznika – 10 m2 = 1 kW mocy klimatyzacji. Idąc tym tropem myślenia, możemy dojść do wniosku, że dla mieszkania o powierzchni 50 m2 odpowiedni będzie klimatyzator o mocy 5 kW.
Różne sposoby obliczania zapotrzebowania na moc chłodniczą
Istnieją różne sposoby, jak obliczyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą. Przy wyliczeniach można skupić się na powierzchni lub kubaturze. Jedną z metod jest wykorzystanie równania – powierzchnia w metrach kwadratowych x 100 = moc chłodnicza podana w watach (W). Za przykład tego, jak obliczyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą weźmy przestrzeń o powierzchni 20 m2. Mamy więc równanie: 20 m2 x 100 = 2000 W. Możesz także wykorzystać w obliczeniach kubaturę. Wówczas mowa o działaniu opartym na schemacie: m3 x 40 = W, gdzie metry sześcienne to kubatura a W określa moc, jaka jest niezbędna.
Co wpływa na zapotrzebowanie na moc chłodniczą?
Warto wiedzieć, że choć największy wpływ na zapotrzebowanie na moc chłodniczą ma kubatura pomieszczenia, istnieją także inne ważne czynniki. Mowa tu na przykład o izolacji termicznej i to nie tylko w podłodze i stropie, ale też całego budynku. Trzeba także uwzględnić kwestię promieniowania słonecznego, liczby osób wewnątrz pomieszczenia, dodatkowych urządzeń generujących ciepło. Do tego, jak obliczyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą, służą równania matematyczne. Natomiast dobierając wydajność klimatyzacji, należy również skupić się na zacienieniu okien i tym, gdzie ulokowane jest mieszkanie – na parterze, piętrze, czy poddaszu.
Kiedy trzeba uwzględnić większe zapotrzebowanie na moc chłodniczą?
Istnieją przypadki, w których trzeba uwzględnić o kilkanaście procent większe zapotrzebowanie na moc chłodniczą. Mowa tu o sytuacjach, gdy w budynku istnieje słaba izolacja, okna są skierowane na zachód bądź inne nasłonecznione w znacznym stopniu miejsce lub klimatyzacja ma objąć salon połączony z kuchnią. Jeśli zaś zastanawiasz się, jak obliczyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą na poddaszu, kieruj się tymi samymi wskazówkami, jednak uwzględnij także to, jak duże jest obciążenie cieplne panujące w danym miejscu. Wówczas należy doliczyć dodatkowe 30%-50% mocy chłodniczej klimatyzacji.
- Klimatyzator Daikin przypodłogowy – jakie są jego zalety?
- Czyszczenie klimatyzacji przemysłowej, domowej, krok po kroku
Dobry wybór to podstawa
Zdecydowanie, dobry dobór mocy chłodniczej klimatyzacji to podstawa, jeśli chcesz poczuć się w pełni usatysfakcjonowany. Dzięki temu zyskasz pewność, że urządzenie odpowiednio zadba o regulację temperatury w Twoim domu. To, jak obliczyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą, jest kwestią, z którą warto zapoznać się już na początku. Stosowne wyliczenia pozwolą na znalezienie klimatyzatora o odpowiedniej wydajności, co wpłynie także na optymalizację kosztów związanych z inwestycją.
Zobacz także: