Serwerownia to miejsce, gdzie nieustannie pracują urządzenia zasilane energią elektryczną. Dlatego też jej zużycie jest spore. Warto wiedzieć, że są rozwiązania, które zwiększają ekonomiczność pomieszczenia technicznego. Jeśli chodzi o konkretne dane, nowy większy serwer zużywa około 40 W w spoczynku i 90 W pod obciążeniem. W przypadku starego modelu będzie to już 140 W i 240 W. To pokazuje, że nie opłaca się inwestować w urządzenia mniej nowoczesne. Są one o wiele efektywniejsze, nie tylko przez wzgląd na jakość pracy, ale również zapotrzebowanie na energię elektryczną. Warto wiedzieć, że zużycie prądu jest zależne nie tylko od rodzaju serwerów, ale też ich liczby, zastosowanych technologii, obciążenia pracy i efektywności energetycznej sprzętu.

Co pobiera najwięcej prądu w serwerowni?

Chociaż to serwery są sercem pomieszczenia technicznego, to nie one pobierają najwięcej prądu. Warto wiedzieć, że jest to układ chłodzenia. W przypadku serwerowni ponad 99% energii zostaje zamieniona w ciepło, które należy odprowadzać. Do tego niezbędna jest klimatyzacja precyzyjna. Dobierając odpowiednią technologię, można zminimalizować koszta eksploatacyjne. Nadal jednak trzeba mieć na uwadze, że tego typu urządzenia pracują ciągle, a zużycie energii wiąże się z nakładami finansowymi. Wśród sposobów na rozwiązanie tej kwestii znajduje się m.in. fotowoltaika, która mogłaby zasilić klimatyzację. W pierwszej kolejności zachęcamy mimo wszystko do zapoznania się ze specyfiką danego systemu regulacji temperatury, by ocenić jego opłacalność.

Jak określić zapotrzebowanie energetyczne?

Dużym ułatwieniem podczas planowania serwerowni jest określenie jej zapotrzebowania energetycznego. Wówczas należy uwzględnić konkretne parametry pomieszczenia technicznego i jego wyposażenia. Ważne jest to, że projekt lub modernizację należy uzgodnić ze specjalistą, który oszacuje spodziewane zużycie energii.

Jak zminimalizować zużycie prądu w serwerowni?

Jak najbardziej, dostępne są rozwiązania, które zminimalizują zużycie prądu w serwerowni. Pierwszym z nich jest wyłączenie nieużywanych serwerów. To jedna z najprostszych metod na zaoszczędzenie energii. Inną opcją jest wirtualizacja środowiska przetwarzania i przechowywania danych. Konsolidacja pozwoli na przeniesienie danych w jedno bezpieczne miejsce. Możesz także rozważyć alternatywne metody zasilania. Do takich należy fotowoltaika, która wykorzystuje odnawialne źródła energii, w tym wypadku – słońce. Trzeba jednak pamiętać o awaryjnym źródle zasilania, niezależnie od tego, czy prąd pochodzi z sieci, czy nie. Serwery wymagają ciągłego dostępu do energii elektrycznej, podobnie jak inne elementy wyposażenia pomieszczenia technicznego.

Co powinno się znaleźć w pomieszczeniu technicznym?

W serwerowni poza samymi komputerami musi znaleźć się klimatyzacja, stosowne okablowanie i podłoga, awaryjne źródło zasilania, system przeciwpożarowy. Wszystkie te elementy wyposażenia są niezwykle ważne ze względu na swoją funkcję. Jeśli chodzi o klimatyzację, warto rozważyć propozycje pochodzące od cenionych w branży producentów, na przykład Stulz. W ofercie tej marki znajdziesz m.in. rozwiązania takie jak CyberRow, CyberAir3 i MiniSpace EC. Klimatyzację należy dobrać do indywidualnych wymagań pomieszczenia technicznego. Dobrą wiadomością jest to, że w tym wesprze Cię doświadczona osoba.

Zobacz także inne wpisy: