Ciekawym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest odzyskiwanie ciepła z serwerowni, które umożliwia ogrzanie budynku, na przykład biurowca, który znajduje się w pobliżu. Taka możliwość zdecydowanie zwiększa opłacalność inwestycji i umożliwia wyniesienie korzyści ekonomicznych związanych z odpowiednio tańszą regulacją temperatury w pomieszczeniach, w których będzie wykorzystywana energia cieplna. Warto taką ewentualność rozważyć już na etapie projektowania serwerowni. Dzięki temu będzie można maksymalnie efektywnie dopracować całą instalację, która połączy oba budynki. 

Co jest potrzebne do odzyskania ciepła z serwerowni?

Do odzyskania ciepła z serwerowni niezbędne będą rury do transportu ciepłego powietrza. To jednak nie wszystko – może okazać się, że bardziej efektywnym rozwiązaniem niż poleganie na wyciągu będącym elementem szafy serwerowej, będzie zamontowanie dodatkowego dyfuzora i wentylatora przepływowego o odpowiedniej wydajności. Opłacalną opcją w niektórych przypadkach będzie też powiększenie otworów wentylacyjnych. 

Jakie warunki powinny panować w serwerowni?

Niezwykle istotne są warunki, jakie panują w serwerowni. Niezależnie od tego, czy planujesz wykorzystać generowane przez nią ciepło do ogrzania innych pomieszczeń, musisz zadbać o to, by komputery mogły pracować sprawnie. Temperatura w serwerowni powinna utrzymywać się na poziomie ok. 20°C, natomiast wilgotność ok. 45%. Te wartości dotyczą wszystkich pomieszczeń technicznych, bez względu na ich wymiary i ilość znajdujących się w nich serwerów. Z tego powodu trzeba zadbać o dobór skutecznej szafy klimatyzacji precyzyjnej dedykowanej właśnie serwerowniom. Jedną z dostępnych opcji jest STULZ CyberAir 3. To rozwiązanie jest skierowane do właścicieli pomieszczeń technicznych o koniecznych mocach chłodniczych powyżej 20 kW. 

Dlaczego warto odzyskiwać ciepło z serwerowni?

Jednym z pojawiających się pytań, jest bez wątpienia to, dlaczego warto odzyskiwać ciepło z serwerowni. Otóż przede wszystkim możemy mówić tu o pełnym wykorzystaniu potencjału technologii, co wiąże się z możliwością wprowadzenia oszczędności wynikających z ogrzewania pomieszczeń energią cieplną, która i tak zostanie wyprodukowana, a w przeciwnym razie byłaby bezużyteczna. Najbardziej opłacalnym wyjściem będzie dostosowanie serwerowni do takiego funkcjonowania już na etapie jej projektowania. Nie tylko usprawnia to pracę, ale też minimalizuje koszty, które mogłyby wyniknąć z remontu. Warto wiedzieć, że odzysk ciepła jest możliwy w momencie, gdy temperatura powietrza zewnętrznego jest wyższa niż ta wewnątrz pomieszczenia, które jest wentylowane. Co więcej, jeśli proporcje się odwracają, można przekazać ciepło od powietrza wywiewanego do zewnętrznego, co pozwala na odciążenie lub wyeliminowanie pracy nagrzewnicy. 

Sprawdź również inne artykuły: