Skuteczna klimatyzacja serwerowni to kwestia niezwykle istotna. To właśnie ona odpowiada za optymalne warunki w pomieszczeniu, gdzie pracują czułe na temperaturę i jakość powietrza maszyny. Najkorzystniejsza temperatura serwerowni osiąga około dwudziestu-dwudziestu jeden stopni Celsjusza, natomiast wilgotność powietrza – od czterdziestu pięciu do pięćdziesięciu pięciu procent. Klimatyzację serwerowni dobiera się przez wzgląd na wielkość pomieszczenia oraz temperaturę wytwarzaną przez znajdujące się wewnątrz urządzenia. Najważniejsze kwestie dotyczące warunków podawane są przez producenta stosowanej technologii, dlatego też zdecydowanie należy zapoznać się z instrukcjami. Sprawny system schładzania powietrza zapewni prawidłowe funkcjonowanie serwerów, od których zależy jakość dostarczanych przez przedsiębiorstwo usług. Warto w tym zakresie sięgać po sprawdzone rozwiązania, pochodzące z godnego zaufania źródła.

Jak obliczyć moc klimatyzatora do serwerowni?

Aby wybrać odpowiednią klimatyzację do serwerowni, dobrze jest uważnie przeanalizować parametry, z jakimi będzie pracować. Do wykonania obliczeń potrzebne są dane takie, jak kubatura pomieszczenia, moc cieplna urządzeń wewnątrz i pozostałe zyski ciepła, przykładowo nasłonecznienie. Aby wyliczyć potrzebną moc chłodniczą pomieszczenia stosuje się schemat – długość x szerokość x wysokość x 0,04kW. Następnym krokiem jest dodanie do otrzymanego wyniku mocy cieplnej wszystkich urządzeń w serwerowni. Taką informację podaje odpowiedzialny za nie producent. Jeżeli w serwerowni stale ktoś przebywa, należy doliczyć 0,15kW na osobę. Sumę podanych czynników trzeba pomnożyć razy 1,3, aby uzyskać trzydzieści procent nadwyżki mocy. Dokładnie przeprowadzone działanie pozwoli na dobór odpowiedniego urządzenia do schładzania powietrza, które zaspokoi wszystkie potrzeby dotyczące temperatury zgromadzonych wewnątrz pomieszczenia serwerów.

Na co zwracać uwagę w przypadku klimatyzacji serwerowni?

Klimatyzacja serwerowni powinna być niezawodna. Zarówno temperatura, jak i wilgotność powietrza mogą negatywnie wpłynąć na serwery. Ważne, by temperatura nie zmieniała się gwałtownie nawet w przypadku ochłodzenia na zewnątrz. Co więcej, zbyt wysoka wilgotność może doprowadzić do zalęgnięcia się w serwerowni pleśni i grzybów, czego oczywiście należy unikać. Skutecznym sposobem na wybór odpowiedniej klimatyzacji jest dokonanie uważnych obliczeń, które pomogą w wyznaczeniu mocy klimatyzatora. W przypadku mniejszych serwerowni można zastosować model naścienny, sufitowy lub kanałowy, jednak gdy mamy do czynienia z potężniejszą przestrzenią – wskazana jest szafa klimatyzacji precyzyjnej. Dzięki doborowi właściwego urządzenia chłodniczego można zagwarantować technologii stosowanej wewnątrz serwerowni, jak najlepsze warunki, które znacznie przedłużą jej żywotność.

Zobacz także: klimatyzacja serwerowni,klimatyzacja do małej serwerowniklimatyzacja do średniej serwerowniklimatyzacja dużej serwerowniklimatyzacja nietypowej serwerowni

Ciekawe artykuły:

Wentylacja serwerowni

Klimatyzacja do serwerowni – istota, cele i znaczenie

Wentylacja i rekuperacja