Zakup klimatyzacji w celu chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim niestety nie kwalifikuje się do wsparcia. Nie jest przewidziane dofinansowanie do klimatyzatora jako urządzenia jednofunkcyjnego. Inaczej ma się sprawa, jeśli zdecydujemy się na zakup i montaż klimatyzatora z funkcją grzania, czyli z możliwością rewersyjnego (odwróconego) działania. Takie nowoczesne technologicznie urządzenie umożliwia wykorzystanie klimatyzacji – poza sezonem letnim – także w sezonie wiosennym, jesienno-zimowym, w formie uzupełnienia do posiadanego systemu grzewczego.  Klimatyzator z funkcją grzania to bowiem inaczej pompa ciepła typu powietrze-powietrze i na nią przewidziane są dotacje.

Skorzystanie z takiej formy wsparcia i pozyskanie środków z dotacji pozwala zamortyzować wydatki związane z jej zakupem i montażem oraz przyśpieszyć zwrot z inwestycji.

Program Mój Prąd 5.0 i jego nowa edycja nastawiona także na dofinansowanie klimatyzacji

W kwietniu 2023 roku ruszyła kolejna, piąta edycja programu Mój Prąd. Na stronie rządowej programu https://mojprad.gov.pl/ możemy przeczytać, że program ma rozszerzony charakter o dofinansowanie do zakupu powietrznych i gruntowych pomp ciepła, czyli m.in. omawianych klimatyzatorów z funkcją grzania. Dofinansowanie nastawione jest na przekształcanie budynków jednorodzinnych w niskoemisyjne i efektywne energetycznie domy.

Dla klimatyzatorów typu pompa ciepła powietrze-powietrze, z funkcją grzania przewidziano dopłatę do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 4.400 zł.

Program Czyste Powietrze i dofinansowanie do klimatyzacji

Od stycznia 2023 roku ruszył także w nowej wersji Program Czyste Powietrze dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. W ramach tego rządowego programu przewidziane jest także dofinansowanie do zakupu i montażu klimatyzacji, ale ponownie tylko tych urządzeń wyposażonych w funkcję grzania powietrza.

Wysokość dofinansowania zależy od wysokości dochodów beneficjenta i dzieli się na progi dofinansowania:

• dofinansowanie do 66 000 zł – poziom podstawowy

• dofinansowanie do 99 000 zł – poziom podwyższony

• dofinansowanie do 135 000 zł – poziom najwyższy

Szczegółów dowiemy się na rządowej stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/.

Formy przewidzianego dofinansowania to:

– dotacja

– dotacja z prefinansowaniem;

– dotacja na częściową spłatę kredytu bankowego;

– pożyczka dla gmin.

Klimatyzacja z programu Moje Ciepło – kolejny program rządowy dla zakupu i montażu pomp ciepła

Dostępny jest jeszcze jeden program, którego założeniem jest wsparcie nowych domów jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym. W ramach tego programu przewidziane jest dofinansowanie do klimatyzacji z funkcją grzania. Dofinansowanie występuje w formie dotacji do 30% albo do 45% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 21 tys. zł na jedną współfinansowaną inwestycję. Wysokość dofinansowania uzależniona będzie od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła.

Szczegóły i warunki poznamy na stronie programu: https://mojecieplo.gov.pl/.

Przeczytaj także inne wpisy: