Działanie klimatyzacji centralnej opiera się na zasilaniu rozmieszczonych w budynku urządzeń przez jednostkę centralną ulokowaną na zewnątrz. Jej montaż powinien być rozpatrzony już na etapie projektowania przestrzeni, w których będzie funkcjonowa.

W przeciwnym razie, zainstalowanie klimatyzacji centralnej może być utrudnione, a w zależności od okoliczności – nawet niemożliwe. Zadana temperatura jest identyczna w każdym miejscu w budynku, gdzie zostały umieszczone klimatyzatory. Zmieniając ustawienia, należy spodziewać się także wpływu na każde z urządzeń podłączonych do jednostki centralnej. Dlatego też rozwiązanie to jest wygodne z perspektywy osoby obsługującej. Jeszcze większym ułatwieniem jest dołączenie do klimatyzacji centralnej pilota, który umożliwia zdalne sterowanie. Wówczas kontrolowanie temperatury panującej w budynku staje się jeszcze prostsze. Popularnością cieszą się urządzenia, które nie tylko chłodzą, ale i ogrzewają powietrze. Ten aspekt sprawia, że klimatyzacja centralna staje się jeszcze bardziej uniwersalna. 

Zalety klimatyzacji centralnej

Klimatyzacja centralna jest przede wszystkim wygodna i intuicyjna w obsłudze, szczególnie, kiedy zmiana ustawień może nastąpić z poziomu pilota zdalnego sterowania. Warto wspomnieć także o niższych o jedną trzecią kosztach montażu. Dla użytkownika istotne mogą okazać się także różne funkcje doboru temperatury – zarówno chłodzenia, jak i grzania. Ilość jednostek wewnętrznych, które mogą działać w wielu pomieszczeniach sięga kilku, a nawet kilkunastu sztuk, dzięki czemu, temperatura może być optymalna w całym budynku. Dobrze jest pamiętać także o walorach estetycznych klimatyzacji centralnej  – urządzenia umieszczone pod sufitem lub w ścianach nie zakłócają wystroju wnętrz. Podczas projektowania domu, zdecydowanie na uwagę zasługuje system regulacji temperatury powietrza. 

Gdzie można spotkać to rozwiązanie? 

Klimatyzacja centralna to rozwiązanie uniwersalne. Bywa stosowane zarówno w przestrzeniach publicznych, takich jak hotele, sale konferencyjne i biurowce oraz w domach prywatnych. Klimatyzacja centralna szczególnie dobrze sprawdza się w pomieszczeniach o dużej kubaturze. Ten sposób regulacji temperatury jest łatwy w obsłudze i zarazem praktyczny, jednocześnie będąc opłacalnym dla klientów z branży hotelarskiej, dlatego też, często bywa przez nich wykorzystywany. Mimo to, klimatyzację centralną można montować w domach jednorodzinnych. 

Klimatyzacja centralna – na co zwrócić uwagę?

Wybierając klimatyzację centralną, warto zastanowić się nad jej montażem jeszcze przed powstaniem budynku. Wówczas cała instalacja zostanie odpowiednio do niego dopasowana, co zapewni skuteczne działanie i niższe koszty montażu. Najkorzystniejszą opcją jest klimatyzacja centralna, która poza regulacją temperatury powietrza wpłynie także na jego jakość. Ta cecha, bez wątpienia stanowi ogromnie cenny atut. Także renoma producenta i pełen profesjonalizm fachowca montującego instalację są niezwykle ważne. Sięgając po usługi doświadczonych specjalistów, możesz spodziewać się jak najlepszych rezultatów.