Do fizycznego zabezpieczenia serwerów stosuje się różne rozwiązania, m.in. odpowiednie drzwi, grube ściany, czy systemy alarmowe i przeciwpożarowe. Ogólnie możemy stwierdzić wręcz, że cała konstrukcja serwerowni jest kluczowa w kwestii ochrony sprzętu komputerowego. Również zasilanie awaryjne można potraktować w pewnym sensie, jako sposób na zabezpieczenie, ponieważ bez energii elektrycznej, serwery nie będą pracować. Należy tu wspomnieć także o skutkach nagłego odcięcia prądu, które nigdy nie jest korzystne dla technologii. 

Jak można zabezpieczyć serwerownię?

Jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu serwerowni, zadbaj o samo pomieszczenie, w którym się znajduje. Wybierz solidne drzwi antywłamaniowe o podwyższonej odporności ogniowej wyposażone w samozamykacz, czyli urządzenie mechaniczne, które będzie automatycznie je domykać. Zalecamy także postawienie na murowane ściany pozbawione okien. Taka konstrukcja nie tylko chroni przed włamaniem, ale też przedostaniem się do pomieszczenia promieni słonecznych, które mogą doprowadzić do zwiększenia temperatury panującej wewnątrz. 

Jak przechowywać serwery?

Serwery należy przechowywać w rackach, czyli specjalnych szafach stelażowych, zwanych także teleinformatycznymi. Zadbaj o to, by okablowanie było osłonięte. Przewody możesz ukryć na przykład pod podłogą funkcyjną – najczęściej wybiera się tu wersję modułową. Pamiętaj także o odpowiedniej klimatyzacji do serwerowni. Takie urządzenie musi zapewniać wilgotność na poziomie 45% i temperaturę wynoszącą 20°C. To bardzo ważne, ponieważ to właśnie w takich warunkach najlepiej pracuje sprzęt komputerowy, jakim są serwery. Zauważ, że nie mamy tu do czynienia z pomieszczeniem, gdzie nieustannie przebywają ludzie, dlatego atmosfery nie trzeba do nich dostosowywać. Możemy zaproponować Ci szafy klimatyzacji precyzyjnej CyberAir 3, CyberRow lub CyberLab marki Stulz. 

Jaka gaśnica do serwerowni?

Kolejną bardzo ważną kwestią jest dobór gaśnicy. Polecamy model śniegowy do komputerów. Jest on wyposażony w specjalną dyszę, która niweluje szok termiczny. Dzięki temu nie dojdzie do uszkodzenia przewodów elektrycznych. Tego typu sposób zabezpieczenia serwerów jest jednym z elementów ochrony przeciwpożarowej, o której warto pamiętać. Gaśnica powinna znajdować się w łatwodostępnym miejscu, aby w razie potrzeby można było szybko po nią sięgnąć. 

Ważne jest przeszkolenie

Warto przygotować pracowników na wypadek awaryjnych sytuacji. Bez względu, czy mowa tu o przerwaniu działania serwerów, pożarze, czy włamaniu, osoby odpowiedzialne za ich obsługę powinny wiedzieć, jak się zachować. Takie szkolenie obejmuje m.in. naukę korzystania ze środków ochrony, które mają rozwiązać problem. Powinno odbyć się jeszcze przed rozpoczęciem pełnienia obowiązków zawodowych w serwerowni.

Sprawdź także inne artykuły: