Warto wiedzieć, że to, jak powinna wyglądać serwerownia, jest oparte na konkretnym schemacie, który zakłada rozlokowanie serwerów w szafach stelażowych, okablowanie, systemy zasilania i awaryjne oraz osobne umiejscowienie pomieszczeń technicznych. Jest to o tyle ważne, że znacząco wpływa na jakość funkcjonowania data center. Jedną z podstawowych informacji, które należy podkreślić, jest to, że w przypadku serwerowni niezbędne jest awaryjne źródło prądu, ponieważ jego brak może skutkować nagłą przerwą w pracy serwerów.

Co powinno się znaleźć w serwerowni?

To, co powinno się znaleźć w serwerowni poza komputerami pełniącymi funkcję serwerów, to także racki, czyli szafy, w których owe urządzenia stoją, podłoga techniczna, system alarmowy, monitoring i kontrola dostępu na kilku etapach. Pamiętaj również o zabezpieczeniu antywłamaniowym i przeciwpożarowym. Trzeba także uwzględnić drogę ewakuacji. Bardzo ważna w kwestii tego, jak powinna wyglądać serwerownia, jest klimatyzacja precyzyjna, która odpowiada za stworzenie optymalnych warunków dla sprzętu komputerowego. Mowa tu o wilgotności powietrza na poziomie 45% i temperaturze wynoszącej 20°C.

Z czego składa się serwerownia?

Serwerownia kojarzy nam się przede wszystkim z miejscem, gdzie przechowywane są komputery-serwery. To prawda, jednak trzeba pamiętać o pozostałych częściach takiego budynku. Na to, jak powinna wyglądać serwerownia, składa się także odseparowane pomieszczenie biurowe, kiosk chroniony dwuetapowo i pomieszczenie techniczne. Same serwery znajdują się na osobnej hali, gdzie muszą panować optymalne dla nich warunki. Trzeba pamiętać, że te wymagania są odmienne od tych, w których pracuje człowiek. Klimatyzacja w serwerowni pozwala na zminimalizowanie ryzyka przegrzania sprzętu i zalęgnięcia się pleśni, czy grzybów, które mogłyby mu zaszkodzić.

Serwerownia musi być chroniona

Istotnymi elementami tego, jak powinna wyglądać serwerownia, są zabezpieczenia. Chodzi tu zarówno o systemy przeciwpożarowe, jak i przeciwwłamaniowe. Trzeba pamiętać również o dodatkowym źródle zasilania, ponieważ nagła przerwa w dostawie prądu znacząco wpłynie niekorzystnie na funkcjonowanie Twojego przedsiębiorstwa. W serwerowni potrzebny jest też skuteczny monitoring i ochrona, która została dobrze przeszkolona w sprawie bezpieczeństwa pomieszczeń technicznych. Do hali serwerów dostęp powinni mieć jedynie upoważnieni pracownicy, a dojście musi być chronione wieloetapowo.

Ważny jest każdy element

W serwerowni każdy element ma znaczenie. Zarówno sprzęt komputerowy, zamykane szafy, podłoga techniczna, awaryjne zasilanie, system przeciwpożarowy, jak i okablowanie, powinny zostać dobrze zaplanowane. To, jak powinna wyglądać serwerownia, warto także rozważyć pod kątem ewentualnej późniejszej rozbudowy. To wielkie ułatwienie, które jest przystępniejsze, niż powstanie nowego, większego data center w przyszłości, również pod względem ekonomicznym. Zdecydowanie, budowę serwerowni warto zlecić doświadczonym osobom, które dobiorą każdy element, w tym skuteczną klimatyzację.

Sprawdź również: