Najprostszą metodą na wyciszenie zewnętrznej jednostki klimatyzacji jest postawienie przegrody akustycznej. W tej roli doskonale sprawdzą się gęsto zasadzone tuje, które odgrodzą Twoją posesję od sąsiada i zminimalizują trafiający do niego hałas. Pamiętaj, że za dnia dopuszczalne jest ciśnienie akustyczne wynoszące 40 dBA, natomiast w nocy – 30 dBA. Dzięki drzewom dźwięki wydobywające się z urządzenia klimatyzacyjnego stana się znacznie mnie słyszalne. Będą jednak bardziej zauważalne w trybie grzania, kiedy pracuje sprężarka, chociaż i tak będą znacznie mniej odczuwalne dla otoczenia. 

Czy klimatyzacja przeszkadza sąsiadom?

To, czy klimatyzacja przeszkadza sąsiadom, jest zależne od okolicy, w jakiej mieszkasz. Jeśli jest ona ruchliwa, praca urządzenia raczej pozostanie niezauważona. Natomiast w spokojnej i cichej dzielnicy, monotonia pracy jednostki może być kłopotliwa dla otoczenia. Na szczęście istnieją metody, które pozwolą na jej wyciszenie. Możesz na przykład wykorzystać koc dźwiękowy, który zamontujesz samodzielnie. Inną opcją jest to, by zdecydować się na montaż jednostki zewnętrznej na większej powierzchni, o ile jest to możliwe. Wówczas hałas zostanie lepiej rozproszony i nie będzie przeszkadzał nikomu – ani Tobie, ani ludziom mieszkającym w najbliższym sąsiedztwie. 

Czy jednostka zewnętrzna klimatyzacji jest głośna?

Praca klimatyzatora utrzymuje się w granicach 25-50 dB. Warto jednak zaznaczyć, że najcichsze jednostki generują wartość nawet w okolicach 20-25 dB. Jest ona niemal niezauważalna dla otoczenia, jak i samego użytkownika. Takie możliwości zapewniają przede wszystkim urządzenia nowoczesne najwyższej jakości. Tutaj warto wymienić producenta, jakim jest Daikin, którego technologia cechuje się pracą porównywalną do szeptu. To dlatego, że poziom ciśnienia akustycznego w jej przypadku sięga nawet zaledwie 19 dBA. Dzięki temu korzystanie z walorów klimatyzacji, do jakich zdecydowanie należy regulacja temperatury powietrza i jego oczyszczanie jest jeszcze przyjemniejsza i bardziej komfortowa. Tym samym, inwestycja staje się mocno opłacalna pod wieloma względami, w tym tymi dotyczącymi zdrowia. 

Przemyśl odpowiednią lokalizację instalacji

Jeśli zależy Ci na wyciszeniu klimatyzatora zewnętrznego, koniecznie uważnie przemyśl miejsce jego instalacji. Jeśli masz taką możliwość, wybierz lokalizację, która będzie odpowiednio oddalona od pomieszczeń takich jak sypialnia, czy salon. Ważne jest także to, by nie zakłócać spokoju sąsiadów. Dobrą wiadomością jest jednak to, że nowoczesne jednostki są na tyle ciche, że w większości przypadków, nawet nie zauważysz ich pracy. Warto jednak mieć z tyłu głowy fakt, że działanie urządzenia, które zostało zamontowane w pobliżu pokoju, w którym chcesz się zrelaksować, może okazać się kłopotliwe. W sprawie umiejscowienia klimatyzatora doradzi Ci fachowiec odpowiedzialny za jego instalację. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na przemieszczenie jednostki, zadbaj o jej wyciszenie.

Zobacz także inne artykuły: