Jednym z najprostszych i najbardziej opłacalnych rozwiązań jest zlecenie stworzenia serwerowni firmie zewnętrznej, w której pracują osoby dysponujące odpowiednimi kwalifikacjami. To dlatego, że w przypadku tego typu pomieszczeń technicznych liczy się każdy szczegół, którego nie należy pomijać. Trzeba uwzględnić zarówno umiejscowienie, jak i wyposażenie serwerowni. Istotne jest także zapewnienie nieustannego dostępu do zasilania. Warto wiedzieć, że możliwe jest zarówno wybudowanie osobnego budynku, jak i wynajęcie lokalizacji, która już istnieje. Wewnątrz muszą się znaleźć szafy stelażowe – racki, w których przechowywane będą komputery, każdy z osobna. Trzeba uwzględnić też podłogę techniczną, klimatyzację i zasilanie awaryjne. Niezbędny będzie również skuteczny system przeciwpożarowy. 

Jak zaplanować inwestycję?

a) Odpowiedni plan jest kluczem do sukcesu. Serwerownia nie może działać na zasadzie przypadku, dlatego istotne jest, by na wstępie odpowiedzieć sobie, jaki cel będzie stał przed nowym pomieszczeniem technicznym, co chcemy dzięki niemu osiągnąć. Wówczas łatwiej o rzetelną ocenę opłacalności i uzgodnienie budżetu. 

b) Następnie możesz skupić się na szukaniu odpowiedniej lokalizacji. Ważne jest to, by spełniała ona wszystkie wymagania techniczne i prawne. 

c)Podczas projektowania nowego budynku, w którym stanie serwerownia niezbędne będzie wsparcie doświadczonego architekta. Określ rozmieszczenie serwerów, systemów chłodzenia, zasilania, sieci telekomunikacyjnej, a także innych niezbędnych elementów.

d) Zainstaluj kamery monitoringu, systemy kontroli dostępu i inne środki bezpieczeństwa, aby chronić serwerownię przed kradzieżą, uszkodzeniami i innymi zagrożeniami.

e) Pamiętaj także o testach i serwisowaniu urządzeń, na których opiera się praca Twojego przedsiębiorstwa. Dotyczy to nie tylko serwerów, ale także wszelkich koniecznych rozwiązań technicznych, takich jak systemy alarmowe, zasilanie, czy klimatyzacja. Utwórz procedury operacyjne i polityki bezpieczeństwa, które będą obowiązywać w serwerowni. 

f) Istotne jest dostosowanie się do zarządzeń i norm prawnych, jak również dbałość o bezpieczeństwo pracowników. Nie zapomnij o tym, że rynek technologiczny stale się zmienia, dlatego po pewnym czasie może wystąpić potrzeba dostosowania urządzeń do nowoczesnych rozwiązań.

Ile kosztuje własna serwerownia?

Rozmawiając o kosztach własnej serwerowni, możemy podzielić je na następujące kategorie:

  • koszt powstania 
  • i utrzymania, to jest eksploatacji. 

Pierwszą z nich omówiliśmy już wcześniej. W jej skład wchodzi wszystko to, co powinno znaleźć się w pomieszczeniu technicznym. Warto dodać, że jeśli decydujesz się na budowę nowego budynku, musisz liczyć się z kosztem ok. 18-25 tysięcy złotych za metr kwadratowy. To, ile wynosi eksploatacja, jest zależne m.in. od wielkości serwerowni, ilości komputerów. Z tego względu kwoty te są indywidualne dla każdej firmy. Pamiętaj, że finansowanie funkcjonowania pomieszczenia technicznego obejmuje zużycie energii elektrycznej, dostęp do internetu, czy obsługujących je pracowników. Prąd jest wykorzystywany nie tylko do zasilenia serwerów, ale też do zapewnienia im warunków przez klimatyzację. 

Klimatyzacja – czego nie może zabraknąć w serwerowni?

Istotnym elementem wyposażenia serwerowni jest, jak już wspomnieliśmy – klimatyzacja precyzyjna. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Trzeba wiedzieć, że serwery potrzebują odpowiednich warunków panujących w pomieszczeniu technicznym. Mowa tu o wilgotności na poziomie 45% i temperaturze 20°C. Jest to kluczowa kwestia, ponieważ wpływa na ochronę sprzętu przed przegrzaniem i zalęgnięciem się pleśni i grzybów, które mogłyby go uszkodzić. Klimatyzacja precyzyjna nie dostosowuje powietrza do ludzi. Jeśli chodzi o konkretne propozycje technologii, warto rozważyć serie produkowane przez STULZ – CyberRow, CyberAir 3 i MiniSpace EC. Każda z nich jest dostosowana do innego zapotrzebowania na moc chłodniczą. To właśnie ten aspekt determinuje to, jakie rozwiązanie zostanie wykorzystane ostatecznie. Klimatyzacja precyzyjna powinna zostać zamontowana i ustawiona przez osobę doświadczoną, profesjonalistę. Dzięki temu zyskasz pewność, że została zaprogramowana, jak należy i nadaje się do uruchomienia.

Przeczytaj także inne wskazówki: