Faktem jest, że wilgotność w serwerowni dla dobra znajdujących się w pomieszczeniu technicznym komputerów, jest utrzymywana na odpowiednim poziomie. Pojawia się jednak pytanie, co zrobić, kiedy ta wartość za bardzo wzrośnie. Otóż najlepszym rozwiązaniem, które gwarantuje efektywność, jest klimatyzacja połączona z wentylacją i monitorem wilgotności. Dzięki takiej technologii optymalna atmosfera wewnątrz zostanie utrzymana bez zbędnego trudu. W zależności od indywidualnych potrzeb serwerowni należy dobrać właściwe urządzenie, które zadba nie tylko o wspomnianą już wilgotność, ale też temperaturę. Na szczęście te cechy łączy w sobie właśnie klimatyzacja precyzyjna dostępna w różnych wariantach. 

Jak obniżyć wilgotność w serwerowni?

Jak już wyjaśniliśmy, najlepszym rozwiązaniem jest klimatyzacja precyzyjna, stworzona z myślą właśnie o serwerowniach. Warto wspomnieć, że moc takich urządzeń chłodniczych można zredukować do 30% oraz wyposażyć je w nawilżacze elektrooporowe. Ta druga opcja jest odpowiedzialna za utrzymanie wilgotności powietrza na poziomie 50-55%, co skutecznie zapobiega wyładowaniom elektrostatycznym. W połączeniu naprzemienną pracą co 24 godziny, można doprowadzić do tego, że wszystkie będą zużywać się równocześnie i będą chronione przed przegrzaniem. Bardzo ważne dla jakości pracy sprzętu zgromadzonego w serwerowni jest zapewnienie im optymalnych warunków. Z tego względu istotne jest to, by technologia była dopasowana do zapotrzebowania na moc chłodniczą. Dobrą wiadomością jest to, że w asortymencie STULZ można znaleźć opcje dostosowane do różnych potrzeb. 

Jaka wilgotność powinna być w serwerowni?

Wyjaśniliśmy już, jak skutecznie obniżyć wilgotność w serwerowni, warto także wspomnieć o tym, na jakim poziomie powinna się ona utrzymywać. Otóż względnie jest to 40-60%, jednak optymalnie 45-50%. Takie warunki może pomóc zachować technologia, przede wszystkim mowa tu o klimatyzacji precyzyjnej, która powstała właśnie z myślą o takich miejscach. Najlepszym rozwiązaniem będzie zasięgnięcie porady doświadczonego specjalisty, co do tego, jaką technologię wybrać. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że optymalne wartości procentowe są identyczne dla każdej serwerowni, niezależnie od jej wymiarów i ilości komputerów. 

Czy w serwerowni musi być klimatyzacja?

Klimatyzacja serwerowni jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia pomieszczenia technicznego. Dlatego projektując takowe miejsce, należy uwzględnić technologię odpowiadającą za regulację nie tylko wilgotności, ale też temperatury wewnątrz. Wśród naszych propozycji znajduje się m.in. STULZ CyberAir 3, czyli seria urządzeń dla projektów o zapotrzebowaniu na moc chłodniczą powyżej 20 kW. Ta technologia jest wyposażona w nowoczesne wentylatory EC produkcji EMBPapst wykonane specjalnie dla tej serii. Dobrą wiadomością jest to, że CyberAir 3 może znaleźć zastosowanie zarówno w serwerowniach, jak i większych data center. Warto także wspomnieć o możliwych do uzyskania całorocznych oszczędności wynoszących 50-70% zużywanej energii, co przyczynia się do zwrotu kosztów inwestycji po 2-4 latach. Dzięki takim rozwiązaniom klimatyzacja poza tym, że wpływa na jakość pracy sprzętu, przynosi także korzyści ekonomiczne.

Zobacz także inne wpisy: