Warto wiedzieć, że klimatyzacja ze względu na wykraplanie się pary wodnej z powietrza podczas jej działania wpływa na usunięcie wilgoci z pomieszczenia. Co istotne to fakt, że nie musi to oznaczać przesuszenia, wręcz odpowiednie ustawienia mogą temu skutecznie zapobiec. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że wilgoć nie zniknie całkowicie, co wiąże się właśnie z brakiem przesadnego wysuszenia atmosfery. Dzięki temu funkcja osuszania powietrza jest bezpieczna dla zdrowia i komfortowa dla osób przebywających w obszarze jej działania.

Czy klimatyzacja pochłania wilgoć?

Klimatyzacja osusza powietrze, jednak w większości przypadków standardowe urządzenie rzadko obniża wilgotność poniżej 40%. Ma to związek z procesem adiabatycznego osuszania. Warto pamiętać, że w każdym pomieszczeniu można znaleźć jakiś naturalny “nawilżacz”, czyli rośliny, gotowanie, wysychanie wanny po kąpieli. Takie oddziaływanie ma też sam człowiek, który przebywa w danym miejscu. Dlatego też wilgoć nigdy nie zniknie z pokoju całkowicie. Ma to jednak korzystny wpływ na komfort osób, które w danym miejscu się znajdują.

Czy grzanie klimatyzacją wysusza powietrze?

Grzanie klimatyzacją nie wysusza powietrza bardziej niż tradycyjne ogrzewanie. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wilgoć nie zniknie całkowicie z atmosfery, dlatego też nie dojdzie do jej przesuszenia. Co prawda, poziom nawilżenia spadnie, jednak jego zmniejszenie nie będzie drastyczne i tym samym – niebezpieczne dla zdrowia osób wewnątrz pokoju. Warto wspomnieć dodatkowo, że usunięcie wilgoci z pomieszczenia przez klimatyzację z funkcją osuszania niesie z sobą dodatkowe zalety – zminimalizowanie ryzyka pojawienia się pleśni i grzyba. Taka poprawa stanu powietrza wiąże się też ze zwiększeniem korzyści, które odczują przede wszystkim alergicy, jednak nie tylko.

Jak osuszyć pomieszczenie klimatyzacją?

Aby osuszyć pomieszczenie, wykorzystując klimatyzację, czyli usunąć z niego nadmiar wilgoci, trzeba włączyć funkcję dry na urządzeniu. Możesz to zrobić z poziomu klimatyzatora lub też często urządzenia mobilnego bądź też pilota zdalnego sterowania. Zauważ jednak, że w zależności od producenta ta opcja może nazywać się inaczej. Z tego powodu, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, warto zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do urządzenia. Zresztą, zachęcamy do tego, by zrobić to bezwzględnie przed pierwszym użyciem klimatyzacji, ponieważ to właśnie dzięki temu uda Ci się uniknąć problemów z korzystaniem z wszystkich możliwości klimatyzacji.

Dlaczego warto korzystać z opcji osuszania powietrza?

Jak już wspomnieliśmy, osuszanie powietrza nie tylko usuwa nadmiar wilgoci, ale też niweluje powstawanie niebezpiecznych drobnoustrojów, grzybów i pleśni. Ma to naprawdę korzystny wpływ na zdrowie użytkowników klimatyzacji. Dodatkową zaletą jest to, że uruchomienie funkcji jest proste – często wystarczy wcisnąć jeden przycisk, by cały proces mógł się rozpocząć. Dlatego też zachęcamy do wyboru urządzeń z opcją dry, na przykład tych produkowanych przez cenioną globalnie markę Daikin.

Przeczytaj także inne wpisy: