Generalnie, to kiedy z klimatyzacji leci woda, jest związane z jej pracą, w której trakcie wydobywają się skropliny. Jeśli jednak jest jej zbyt dużo, przyczyną mogą być uszkodzenia, takie jak zatkany odpływ, uszkodzona pompa kondensatu lub oblodzony parownik. Wówczas problem należy usunąć, jednak to trzeba zlecić specjaliście. Odradzamy rozwiązywanie kwestii lecącej wody z klimatyzacji na własną rękę, ponieważ to może doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń urządzenia.

Co zrobić, kiedy z klimatyzacji leci woda?

Kiedy z klimatyzacji leci woda, należy wyłączyć urządzenie i zgłosić sprawę do serwisu. Przyczyn takiego zjawiska może być kilka. Jedną z nich może być zatkany odpływ skroplin. Warto wiedzieć, że nawet regularne czyszczenie filtrów, nie gwarantuje ich stuprocentowej skuteczności. Oznacza to, że po jakimś czasie niektóre cząsteczki mogą osadzić się w odpływie skroplin. Mogą także rozwinąć się grzyby i pleśń, które dodatkowo spotęgują problem, kiedy z klimatyzacji leci woda.

Z klimatyzacji leci woda przez oblodzony parownik

Gdy temperatura na powierzchni parownika sięga zera, może zdarzyć się tak, że pokryje się on lodem. Wówczas również mamy do czynienia z sytuacją, kiedy z klimatyzacji leci woda. Powodem tego problemu może być awaria wentylatora w jednostce wewnętrznej, zanieczyszczenie lub niedobór freonu, którego uzupełnieniem powinien zająć się fachowiec. Każdą awarię warto zgłosić do serwisu, w tym przypadku jest podobnie. Problem lecącej wody z klimatyzacji można rozwiązać, trzeba jednak wiedzieć, jak prawidłowo do tego podejść.

Kiedy z klimatyzacji leci woda, sprawdź pompę kondensatu

Problemem, który odpowiada za to, że z klimatyzacji leci woda, może być także uszkodzenie lub zanieczyszczenie pompy kondensatu. Wówczas nieprawidłowość trzeba usunąć. Czasami pompka skroplin jest zamontowana tak, że w przypadku awarii urządzenie się wyłącza. Mowa tu na przykład o uszkodzeniach mechanicznych. Warto jednak wiedzieć, że to, kiedy z klimatyzacji leci woda, może być też wywołane przez zanieczyszczenia. Wówczas pompę kondensatu należy oczyścić. Jeśli ta część nie będzie konserwowana regularnie, może okazać się, że niezbędna będzie jej wymiana.

Każdą awarię trzeba zgłosić odpowiedniej osobie

W przypadku lecącej wody z klimatyzacji, sytuację należy zgłosić odpowiednio przeszkolonej osobie. Nie jest dobrym pomysłem usuwanie awarii na własną rękę. Pomoc fachowca będzie o wiele wygodniejsza i skuteczniejsza. To kiedy z klimatyzacji leci woda, może być spowodowane zanieczyszczeniami lub poważniejszym uszkodzeniem sprzętu. Aby uniknąć zbędnych problemów, warto regularnie serwisować urządzenie, czyścić je i wymieniać filtry. To zdecydowanie przedłuży żywotność klimatyzacji. Szczegółowe informacje, co do zaleceń możesz znaleźć w instrukcji obsługi, z którą dobrze jest się zapoznać. Odpowiednio pielęgnowana klimatyzacja posłuży Ci przez wiele lat, zapewniając optymalną temperaturę, niezależnie od tego, czy potrzebujesz chłodzenia, czy grzania.

Sprawdź także: