Większość powszechnie dostępnych klimatyzatorów odznacza się pracą z głośnością w przedziale 25-50 dB. Do najcichszych należą jednostki typu split, które są znacznie bardziej komfortowe pod tym względem, niż urządzenia przenośne. Dlatego warto rozważyć ich wybór, jeśli zależy Ci na jak najmniej zauważalnej pracy, która jednocześnie będzie maksymalnie efektywna. Warto wspomnieć, że klimatyzatory split, które polecamy, to urządzenia z jedną jednostką wewnętrzną i jedną zewnętrzną. Kolejną opcją są te typu multi-split, w których do jednostki zewnętrznej podpięte może być kilka wewnętrznych. Oznacza to, że będą one regulować temperaturę powietrza w kilku pomieszczeniach naraz. Zauważ, że wówczas hałas będzie adekwatnie większy. 

Czy klimatyzatory są głośne?

Najcichsze jednostki emitują do 35 dB(A), co jest porównywalne do cichej rozmowy. Możemy więc wyobrazić sobie całkiem komfortowy poziom hałasu, który w połączeniu z jakością pracy jest łatwy w tolerowaniu. Jeśli szukasz takiego rozwiązania, zdecydowanie powinieneś zapoznać się z parametrami interesującej Cię opcji. Tutaj możemy wymienić klimatyzator Daikin Emura, którego poziom ciśnienia akustycznego wynosi już od 19 dB(A). Jest to jednostka naścienna typu split z możliwością sterowania online. Jeśli chodzi o głośniejsze urządzenia, mowa tu raczej o rozwiązaniach takich jak klimatyzacja precyzyjna. 

Do czego można porównać poziom głośności?

Wspomnieliśmy już, jaki hałas emitują najcichsze i najgłośniejsze klimatyzatory. Możesz jednak zastanawiać się, do czego porównać tego typu dźwięki. Te najbardziej komfortowe są podobne do cichej rozmowy, o czym już pisaliśmy. Z kolei wartości takie jak 50 dB, czy 60 dB, które także są spotykane, chociaż raczej w jednostkach przemysłowych, możemy postawić na równi z szumem w biurach i odkurzaczem. Dla lepszego zobrazowania tego, jak odbierany jest hałas, możemy nadmienić, że 70 dB to dźwięk we wnętrzu głośnej restauracji, czy darcia papieru, a 80 dB to wartość obejmująca głośną muzykę w pomieszczeniu i trąbienie. 

Ile decybeli może mieć klimatyzator?

Warto wiedzieć, że poziom hałasu do 35 dB jest uznawany za najzdrowszy dla ludzi. Jest więc nie tylko komfortowy, ale także zupełnie nieszkodliwy dla słuchu. Z kolei wartości do 70 dB mogą powodować uczucie zmęczenia, a także utrudniać rozmowę. Uszkodzenie słuchu może nastąpić wskutek długotrwałego przebywania w hałasie od 70 do 85 dB. Możemy wspomnieć, że większe wartości są już całkowicie szkodliwe dla zdrowia, te najwyższe mogą nawet powodować drgania narządów wewnętrznych.

Jaki cichy klimatyzator?

Zdecydowanie możemy polecić Ci klimatyzatory Daikin i Rotenso. W asortymencie tych marek z łatwością znajdziesz urządzenie o optymalnym dla Ciebie poziomie hałasu. Dzięki temu jego użytkowanie będzie maksymalnie komfortowe. Jednocześnie warto wspomnieć, że jakość pracy jednostki będzie wówczas jak najbardziej skuteczna i efektywna.

Przeczytaj także inne wpisy: