W przypadku dwóch lub więcej pokoi najlepszym rozwiązaniem będzie klimatyzator multi split. Tego typu urządzenie charakteryzuje się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej podłączone jest kilka jednostek wewnętrznych. Dzięki temu temperatura może być regulowana w wielu pomieszczeniach, co więcej – niezależnie od siebie. Jest to zdecydowanie atut, który znajdzie zastosowanie w większych domach i mieszkaniach. Kiedy w kawalerkach sprawdzi się jednostka typu split, klimatyzacja multi split jest już właściwie konieczna w miejscach, gdzie znajduje się więcej pokoi wydzielonych od siebie. 

Dobierając klimatyzację do dwóch pokoi, można także rozpatrywać zakup dwóch osobnych urządzeń i montaż każdego indywidualnie w danym pokoju. Takie rozwiązanie jednak różni się od multi split, tym, iż wymaga instalacji dwóch agregatów na zewnątrz budynku.

W zależności od metrażu obu pokoi, ich indywidualnego rozmieszczenia, gdyby przykładowo nie były podzielone drzwiami, a stanowiły niejako otwartą przestrzeń, można jeszcze rozważyć instalację jednego urządzenia, które będzie skierowane także wprost na drugi pokój. Jest to najmniej polecane rozwiązanie, gdyż nawet dobierając odpowiednie parametry urządzenia wobec całej powierzchni dwóch pokoi, może okazać, że taka klimatyzacja nie będzie działać wystarczająco efektywnie.

Zawsze warto polegać w takim przypadku na opinii profesjonalnego montera, który doradzi, jakie rozwiązanie indywidualnie dobrać w dalej sytuacji.

Ile kosztuje klimatyzacja na 2 pokoje?

Warto pamiętać, że wraz ze wzrostem ilości jednostek wewnętrznych, zwiększają się koszty eksploatacyjne. Trzeba będzie też wyłożyć większą kwotę przeznaczoną na zakup i montaż klimatyzatora. Mimo to trzeba mieć na uwadze fakt, że urządzenie typu multi split jest najlepszym rozwiązaniem dla większych mieszkań i domów jednorodzinnych. To dlatego, że dzięki takiej opcji możliwe jest wpłynięcie na temperaturę w każdym z pokoi. Klimatyzacja typu split nie wystarczy, chyba że zależy Ci na jej pracy tylko w jednym pomieszczeniu, lub spełnione zostaną powyższe wymogi. 

Inna cena będzie, gdybyśmy chcieli zainstalować dwie osobne jednostki. Może to być rozwiązanie nawet bardziej atrakcyjne cenowo, jednak jest już to kwestia indywidualna.

Zauważ także, że większość nowoczesnych urządzeń jest wyposażona w różne tryby działania, w tym te energooszczędne. Klimatyzacja może na przykład wykrywać obecność osób w pomieszczeniu i wyłączać się, gdy nikogo nie będzie. Taką możliwość oferuje na przykład Rotenso Mirai, który dodatkowo charakteryzuje się aż trzema skutecznymi filtrami powietrza. 

Czy jeden klimatyzator wystarczy dla wszystkich pokoi w mieszkaniu?

Trzeba zaznaczyć, że jedna jednostka wewnętrzna, jeden klimatyzator sprawdzi się w momencie, gdy jest montowany w kawalerce, czyli mieszkaniu jednopokojowym. W większych lokalach, o większej ilości pokoi, potrzebne będzie już urządzenie multi split, czyli takie z dwoma lub więcej jednostkami wewnętrznymi. Dlatego też odpowiedź na powyższe pytanie jest niejdnoznaczna. Uogólniając, możemy poradzić, by do domów jednorodzinnych wybierać klimatyzatory dostosowane do większej ilości pokojów. Już dwupokojowe mieszkanie jest przesłanką, by sięgnąć po technologię multi split. Pamiętaj, że możesz wyłączyć chłodzenie lub grzanie w pomieszczeniu, w którym aktualnie nikt nie przebywa. To pozwoli także na zwiększenie ekonomiczności użytkowania technologii. 

Jak dobrać klimatyzację?

Jeśli chodzi o to, jak dobiera się klimatyzację, można zastosować prosty wzór matematyczny – m2 x 100 = W. Oznacza to, że metraż pomieszczenia należy pomnożyć przez 100, a otrzymany wynik wskazuje na moc chłodniczą. Warto jednak zastanowić się także na własne potrzeby, takie jak dodatkowe opcje, do których mogą należeć konkretne filtry powietrza, tryby pracy, w tym energooszczędny, cichy i sposób sterowania. To, co stanowi ogromne udogodnienie to możliwość obsługi z poziomu pilota lub urządzenia mobilnego, którym może być smartfon lub tablet. Zauważ, że większość klimatyzatorów może też ogrzewać pomieszczenie lub stanowić wsparcie dla głównego ogrzewania. To kolejna zaleta, która może wpłynąć na Twoją ostateczną decyzję i późniejszą satysfakcję z użytkowania urządzenia.

Sprawdź także inne wpisy: