Współczynnik COP informuje nas, jaka jest relacja między energią cieplną, jaka trafia do budynku a wykorzystaną energią elektryczną. Warto wiedzieć, że dla klimatyzacji typu split, która odznacza się wyższą kulturą pracy, wartość ta sięga nawet 3,5. Urządzenia wyposażone w sprężarkę inwerterową mogą uzyskać większe parametry. Jeśli natomiast chodzi o jednostki przenośne, ich COP wynosi mniej-więcej 2,6. Zdecydowanie warto zaznajomić się z tymi właściwościami, jeśli planujesz wykorzystywać klimatyzację nie tylko do chłodzenia, ale też i ogrzewania pomieszczenia. 

Jak obliczyć COP klimatyzacji?

Chcąc obliczyć COP klimatyzacji, należy podzielić ilość oddawanego ciepła przez ilość energii elektrycznej niezbędnej do działania jednostki. Warto jednak wiedzieć, że zdecydowanie bardziej opłacalne będzie wykorzystanie urządzenia jako dodatkowego źródła ciepła, nie wyłączną formę ogrzewania. Dotyczy to każdego modelu, niezależnie od jego parametrów, w tym współczynnika COP. Nadal jednak jest to dobre rozwiązanie w dni, kiedy temperatura na zewnątrz spada, tym bardziej że koszty eksploatacyjne przy takim wykorzystaniu są relatywnie niskie i co się z tym wiąże – opłacalne. 

Czy każdy klimatyzator może ogrzewać pomieszczenie?

Trzeba zaznaczyć, że chociaż ogrzewanie klimatyzacją jest coraz popularniejsze, nie każde urządzenie jest wyposażone w tę funkcję. Dlatego zachęcamy do dokładnego zapoznania się z parametrami jednostki, która Cię interesuje. Warto mieć na uwadze praktyczność tego typu technologii. Bez wątpienia, opcja grzania mocno zwiększa możliwości wykorzystania klimatyzacji. Jeśli chcesz stosować urządzenie do podwyższania temperatury wewnątrz, upewnij się co do współczynnika COP. Dobrym rozwiązaniem będzie też omówienie tej kwestii z osobą odpowiedzialną za montaż klimatyzacji. 

Jaką jednostkę wybrać?

Jeśli chcesz grzać dom klimatyzacją, powinieneś upewnić się, że dane urządzenie jest wyposażone w takową funkcję. Wśród naszych propozycji tego typu znajdziesz np.  Daikin Emura, czyli jednostki typu split. Jest to urządzenie uniwersalne, które odznacza się stylowym designem. System split oznacza, że do jednej jednostki zewnętrznej podłączona jest jedna wewnętrzna. Warto dodać, że poza opcją grzania do zalet rozwiązania należy także cicha praca na poziomie ciśnienia akustycznego nawet 19 dBA, opcjonalne sterowanie online, dwa tryby pracy – komfortowy i nocny. Ta propozycja sprawdzi się doskonale w przypadku kawalerek, czyli mieszkań jednopokojowych. Jeśli jednak szukasz rozwiązania do domu jednorodzinnego z wieloma pomieszczeniami, również i takie sugestie znajdziesz w naszej ofercie, w której dostępna jest m.in. technologia marek Daikin i Rotenso. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi parametrami tych propozycji.

Przeczytaj również inne artykuły: