Klimatyzator okienny może kojarzyć się z amerykańskimi filmami. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu urządzenia są powszechnie używane nie tylko na tym kontynencie. Klimatyzacja okienna jest wykorzystywana w obiektach hotelarskich, szczególnie w miejscach, gdzie panuje ciepły klimat. Montuje się ją również na kontenerach biurowych oraz w domach mobilnych, co jest jednak rzadsze w naszym klimacie. Warto wiedzieć, że z powodu specyfiki naszego budownictwa, klimatyzatory okienne nie są specjalnie popularne w domach wielorodzinnych. Jest za to spotykana w warsztatach i sklepach o niewielkiej powierzchni. Także ze względu na estetykę Polacy preferują raczej rozwiązania przenośne lub jednostki typu split. 

Klimatyzator okienny – montaż i sposób działania

Warto wiedzieć, że klimatyzacja okienna działa na podobnej zasadzie, co modele przenośne. Oznacza to, że zarówno skraplacz, jak i parownik są umieszczane w jednej wspólnej obudowie. Jednostkę montuje się w oknie lub ścianie tak, by jedna część urządzenia znajdowała się na zewnątrz, a druga wewnątrz pomieszczenia. Klimatyzator okienny w zależności od ustawień może działać z powietrzem wewnętrznym, zewnętrznym lub mieszanym. Dzięki temu do budynku trafia schłodzone i czyste powietrze, a ponadto jednostka może służyć do wentylacji. 

Jakie zalety i wady ma klimatyzacja okienna?

Kolejną kwestią, z jaką warto się zaznajomić, jest to, jakie zalety i wady ma klimatyzacja okienna. Takie informacje mogą znacząco pomóc w doborze odpowiedniego rozwiązania do własnych potrzeb. Wśród atutów małego klimatyzatora okiennego znajduje się: 

– fakt, że jest to jedno urządzenie ze wbudowanym agregatem chłodniczym, 

– brak konieczności poprowadzenia instalacji chłodniczych, 

– łatwy montaż i obsługa, które nie wymagają ingerencji fachowca, 

– to, że do pracy potrzebne jest jedynie zasilanie elektryczne, 

– niska cena. 

Mimo to trzeba wspomnieć o wadach takiego rozwiązania. Możemy tu wymienić:

– monotonny i słyszalny szum sprężarki, 

– ewentualne zasłanianie światła z okna, 

– zaburzoną estetykę wnętrza. 

Klimatyzator okienny w bloku 

Jeśli chodzi o klimatyzator okienny w bloku, jak już wspomnieliśmy, jest to coś szczególnie spopularyzowanego w Ameryce, a w Polsce spotykane głównie w przestrzeniach takich jak miejsca pracy, na przykład lokale handlowe, czy obiekty hotelarskie. Główną przyczyną tego faktu jest estetyka, której z reguły nie chcemy zaburzać. Same klimatyzatory okienne są najczęściej sterowane za pośrednictwem pilota. Jeśli chcesz samodzielnie zamontować jednostkę, jest to zdecydowanie najprostsza możliwość, ponieważ nie wymaga ingerencji firmy specjalizującej się w tym procesie. Bez wątpienia nie warto podejmować się instalacji na własną rękę w przypadku chętniej wybieranej alternatywy – klimatyzacji typu split i multisplit. 

Co znajdziesz u nas?

W naszej ofercie znajdziesz klimatyzację typu split i multisplit, kasetonową i przeznaczoną dla serwerowni oraz pomieszczeń technicznych. Rozwiązania dla domów i mieszkań, jakie możemy Ci zaproponować to m.in. jednostki produkowane przez Daikin i Rotenso. Rotenso Mirai to jednostka klimatyzacyjna o klasycznym kształcie i najwyższej klasie energetycznej A+++. Za sprawą inwerterowej technologii urządzenie może pracować nawet ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Klimatyzacja jest wyposażona w czynnik chłodniczy R32 oraz trzy innowacyjne filtry powietrza – elektrostatyczny HD iAIR, Silver Ion iAIR i antybakteryjny HEPA iAIR.

Zobacz także inne wpisy oraz produkty: