Klimatyzatory split do serwerowni polecane są w pomieszczeniach technicznych o małej kubaturze. Są to zdecydowanie mniejsze urządzenia od najczęściej wykorzystywanych typów klimatyzacji do serwerowni. Jeśli chcemy, by klimatyzator split do serwerowni był wydajnym i niezawodnym urządzeniem, warto rozważyć montaż dwóch lub więcej jednostek wewnętrznych, które w razie ewentualnej awarii przejmą funkcję niedziałającego urządzenia.

Z czego składają się klimatyzatory split do serwerowni? 

Klimatyzatory split do serwerowni składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej, czyli parownika i zewnętrznej – skraplacza. Jednostka wewnętrzna jest urządzeniem instalowanym w pomieszczeniu, z kolei jednostka zewnętrzna jest elementem umieszczanym na zewnątrz budynku. Obie jednostki klimatyzatorów split do serwerowni połączone są przewodami, w których krąży freon, będący czynnikiem o szerokim zastosowaniu zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania pomieszczeń. 

Klimatyzatory split do serwerowni można wykorzystywać przez cały rok 

Klimatyzatory split do serwerowni, w tym urządzenia Daikin oraz Stulz ze względu na specyfikę pomieszczenia i urządzeń się w nim znajdujących, dostosowane są do pracy przez cały rok, niezależnie od pogody. Należy wyraźnie zaznaczyć, iż klimatyzatory split do serwerowni w zależności od potrzeb skutecznie chłodzą i ogrzewają powietrze. Co równie ważne, klimatyzatory split do serwerowni utrzymują także odpowiednią wilgotność, jednocześnie filtrując powietrze, co ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowej pracy urządzeń.

Szeroki zakres funkcjonalności klimatyzatorów split do serwerowni 

Oprócz opisanych powyżej podstawowych parametrów, klimatyzatory split do serwerowni wyposażone są także w dodatkowe funkcje. Z punktu widzenia ekonomii ważną funkcją jest kontrola zużycia energii, często pozwalająca zaoszczędzić około 50% energii elektrycznej. Współczesne klimatyzatory split do serwerowni są urządzeniami cichymi, lecz w zależności od trybu pracy ich głośność może się nieco zwiększać. Aby powietrze rozchodziło się równomiernie, w klimatyzatorach split do serwerowni stosuje się szerokie kąty nawiewu. 

Nowoczesne klimatyzatory split do serwerowni 

Współcześnie klimatyzatory split do serwerowni posiadają dedykowane aplikacje, informujące użytkownika o pojawiających się ewentualnych awariach. Pozwalają także na kontrolowanie parametrów urządzenia i opcje ich modyfikowania z poziomu smartfonu lub tabletu. 

Multisplit – jeden z rodzajów klimatyzatorów do serwerowni 

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest stosowanie rodzaju klimatyzatorów split do serwerowni zwanych multisplitami. Charakteryzują się one możliwością podłączenia do jednej jednostki zewnętrznej kilku jednostek wewnętrznych w różnych pomieszczeniach. Wpływa to na poprawę estetyki elewacji, gdyż na zewnątrz budynku montowane jest tylko jedno urządzenie. 

Czyszczenie klimatyzatorów precyzyjnych typu split 

Klimatyzatory split do serwerowni przeważnie wyposażane są w opcję samoczyszczenia, co przyczynia się do ograniczenia rozwoju grzybów i nieprzyjemnych zapachów. Warto jednak co jakiś czas dokonać czyszczenia klimatyzatorów split do serwerowni. Możemy przeprowadzić to samodzielnie, jednakże zaleca się, by przeprowadziła to wykwalifikowana firma, która zadba o każdy element urządzenia. 

Klimatyzatory split do serwerowni – użyteczność połączona z designem 

Klimatyzatory split do serwerowni obecnie są nie tylko funkcjonalne, ale łączą także cechy estetyczne. Sprawia to, że jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie urządzenie, dostosowane do wymagań serwerowni, które jednocześnie dobrze wygląda. Klimatyzatory split do serwerowni można nabyć nie tylko w klasycznych białych kolorach, ale także w wielu innych odcieniach (np. grafitowym, czarnym i czerwonym).

Zobacz także: