Kolos, czyli ogromne data center na północy Norwegii, dopiero powstaje. Jednak już teraz warto przyjrzeć się temu projektowi, bo jest na swój sposób zachwycający. Data center Kolos wyróżnia nie tylko rozmiar, ale również to, że w całości będzie zasilane energią odnawialną pochodzącą z elektrowni wiatrowych i wodnych. Z uwagi na sposób zasilania, Norwegia jako lokalizacja Kolos wydawała się rozwiązaniem najbardziej naturalnym – jest ona światowym liderem wykorzystywania energii odnawialnej.

Klasyczne data center zużywają sporo energii. Właśnie dlatego Kolos ma być na tym polu wyjątkowe. Dodatkowo, kiedy już wszystko będzie odpowiednio dostosowane i rzeczywiście uda się stworzyć serwerownię o dużych rozmiarach, która jednocześnie korzysta z zasobów odnawialnych, łatwiej będzie też innym podejmować ten sam krok. Dlatego Kolos ma szansę stać się pionierem takich rozwiązań i przy okazji wytyczyć ścieżki kolejnym data center.

Data center Kolos – 60% oszczędności kosztów

Data center Kolos, które będzie wykorzystywało najnowsze technologie również w kwestii klimatyzacji serwerowni, pozwoli na ogromne oszczędności. Tym samym stanie się centrum danych o najbardziej konkurencyjnych parametrach. Stąd możemy spodziewać się ogromnego zainteresowania projektem wśród największych firm, które – posiadając bardzo wiele centrów danych – muszą szukać oszczędności. Klimatyzację poszczególnych sprzętów wesprze bezpośrednio klimat Norwegii, który należy do dość chłodnych. Dodatkowa bliskość wody sprawi, że wiele urządzeń klimatyzacji precyzyjnej będzie mogło pracować w trybie oszczędnym – pobierając chłodne powietrze z zewnątrz.

Bezpieczeństwo danych w Kolos Data Center w Ballangen

Dodatkową zaletą centrum Kolos jest jego umiejscowienie. I nie chodzi tu tylko o warunki pogodowe, ale również o bliskie sąsiedztwo wody i skał, które są naturalnym zabezpieczeniem przed dostaniem się do wewnątrz osób niepowołanych. Autorzy projektu mówią o nim, że stanie się prawdziwą twierdzą dla przechowywania danych. Razem z data center Kolos powstaną 3000 miejsc pracy. Co więcej, jego usytuowanie w norweskim Ballangen umożliwi rozwój tych przedsiębiorstw, które już dziś tam istnieją.

Jeśli też chcesz oszczędzać energię, możesz zacząć od klimatyzacji we własnej serwerowni. Wystarczy, że użyjesz w niej urządzenia klimatyzacji precyzyjnej, które posiadają opcję free-cooling. Oznacza to, że chłodzą powietrzem zewnętrznym zawsze wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa od zadanej. Tym samym wpływasz lepiej nie tylko na własne koszty, ale również na środowisko. W Klimatech oferujemy klimatyzację dla firm, która spełnia oczekiwania osób, którym stan natury nie jest obojętny. Zapraszamy też do tekstu o serwerowni Google.