Monitoring parametrów serwerowni pozwala na utrzymanie w jej wnętrzu optymalnej temperatury i poziomu wilgotności. Jest to kwestia istotna ze względu na urządzenia pracujące w centrum danych. Komputery pełniące funkcję serwerów wymagają właściwych warunków, które kontrolować pomaga monitoring parametrów serwerowni. Optymalna temperatura wynosi około 20 stopni Celsjusza, natomiast optymalna wilgotność sięga ok. 45%. Należy pamiętać, że czynniki te ulegają zmianom w czasie pracy sprzętu komputerowego. Dlatego niezbędna jest właściwie działająca klimatyzacja serwerowni, która odpowiada za chłodzenie i regulację powietrza wewnątrz hali serwerów. Dla uniknięcia niekorzystnych zdarzeń, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, zdecydowanie dobrze jest zaopatrzyć się w system monitoringu parametrów serwerowni, który stanie się znacznym ułatwieniem.

Temperatura stale się zmienia, stąd konieczny jest monitoring parametrów serwerowni

W wyniku ciągłej, nieustannej pracy maszyn w pomieszczeniu, temperatura w centrum danych ulega stałym modulacjom. Dlatego korzystnym rozwiązaniem jest monitoring parametrów serwerowni. Wysoka temperatura może doprowadzić do przegrzania serwerów, a w skrajnych sytuacjach – także do pożaru. Toteż przydatna jest skuteczna klimatyzacja precyzyjna. Wśród cenionych powszechnie marek znajduje się Stulz i ich rozwiązania – na przykład CyberRow lub CyberAir 3. Każdy rodzaj klimatyzacji jest dopasowany do innych wymagań, dlatego z pewnością znajdziesz to, czego potrzebujesz. Oprócz tego warto zainwestować w porządny system przeciwpożarowy. Należy jednak mieć na uwadze, że jednym z podstawowych sposobów na ochronę komputerów przed niewłaściwą temperaturą, jest nieustanny monitoring parametrów serwerowni, który wskaże, gdy tylko będzie ona wyższa niż optymalna.

Monitoring parametrów serwerowni wskaże poziom wilgotności

Poziom wilgotności w hali to kolejny aspekt wskazywany przez wysokiej jakości monitoring parametrów serwerowni. Zdecydowanie warto zwrócić na niego należytą uwagę. Zbyt wysoka wilgotność może doprowadzić do kondensacji pary wodnej na serwerach. W rezultacie może dojść do korozji oraz innych uszkodzeń. Z kolei zbyt niska wilgotność prowadzi do wytwarzania się elektryczności statycznej. Monitoring parametrów serwerowni może pomóc w sprawowaniu kontroli nad tymi czynnikami. Dzięki temu może mieć znaczny wpływ na usprawnienie pracy przedsiębiorstwa, która opiera się na działaniu komputerów zgromadzonych w serwerowni. Dobrą praktyką jest, by montować kilka czujników naraz, za sprawą czego zgromadzone dane będą jeszcze rzetelniejsze.

Odpowiednie warunki to skuteczna praca

Optymalne warunki, na jakich kontrolę pozwala monitoring parametrów serwerowni to gwarancja nieprzerwanej i jednocześnie – skutecznej, mocno wydajnej pracy zgromadzonych maszyn. Dobrze jest zaopatrzyć się także w urządzenia utrzymujące ten stan rzeczy – czujniki, alarmy, klimatyzację. Wielkim ułatwieniem jest pomoc doświadczonego specjalisty, który udzieli odpowiedzi na pojawiające się pytania, przeprowadzi montaż i serwis urządzeń.