Klimatyzacja serwerowni okazuje się niezwykle istotną kwestią. Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza mają wpływ na pracę znajdujących się wewnątrz pomieszczenia urządzeń. Klimatyzator do serwerowni dobiera się na podstawie kilku czynników. Po pierwsze – wielkość powierzchni, na jakiej ma działać. Ważne jest, aby jego moc była optymalna, dlatego należy wykonać niezbędne obliczenia, które pokażą czy moc sprzętu schładzającego powietrze jest właściwa. Trzeba uwzględnić także zmienność temperatury panującej na zewnątrz, co pomaga w określeniu optymalnej mocy klimatyzatora. Pod uwagę warto także wziąć czynniki takie, jak konieczność niezachwianej pracy serwerów – jeżeli ich funkcjonowanie nie może nawet na chwilę zostać przerwane, klimatyzator musi cechować się odpowiednimi parametrami. Podstawowe informacje dotyczące przechowywania technologii w serwerowni podaje producent w specyfikacji sprzętu, dlatego konieczne jest zapoznanie się z instrukcjami. Uwzględniając wszystkie wymagania, można dobrać najlepszy klimatyzator do serwerowni.

Klimatyzator do małej serwerowni – co wybrać?

W przypadku mniejszych powierzchniowo serwerowni, istnieje kilka możliwych do wyboru rozwiązań z zakresu klimatyzacji. W grę wchodzą modele naścienne, sufitowe i kanałowe. Każdy z nich zagwarantuje spełnienie podstawowych wymagań przechowywanego sprzętu. W sytuacji, gdy zachodzi taka potrzeba, nic nie stoi na przeszkodzie by w jednym pomieszczeniu zastosować dwa spośród wymienionych rodzajów klimatyzatorów do serwerowni. Tradycyjne rozwiązania z zakresu schładzania powietrza również oddziałują na jakość pracy serwerów – ich najważniejsza rola zostaje spełniona. Serwerownie to często pomieszczenia pozbawione okien, dlatego w ich projekcie należy uwzględnić skuteczną klimatyzację. Aby zyskać pewność, że urządzenie spełni oczekiwania, dobrze jest sięgać po produkty pochodzące od sprawdzonego producenta.

Duża serwerownia – jaki klimatyzator?

Szafy klimatyzacji precyzyjnej to rozwiązanie powstałe z myślą o serwerowniach, w których obciążenie cieplne sięga powyżej 200W/m2. Można je uznać za niezwykle skuteczne w regulacji temperatury i wilgotności powietrza, jakie panują w pomieszczeniu. Jest to propozycja dla większych serwerowni, których nieprzerwana praca jest aspektem niezbędnym. Możemy wymienić kilka cech, które klimatyzator tego typu powinien posiadać. Wśród nich znajdują się wysoka dokładność regulacji temperatury i wilgotności, a także funkcja odwilżania i nawilżania powietrza. Ważne również, by urządzenie posiadało wiele możliwych kierunków nawiewu. Na korzyść klimatyzacji precyzyjnej przemawia także kilka stopni filtracji. Wybierając urządzenie schładzające, które spełnia wszystkie z wymienionych wymagań, można mieć pewność, co do zapewnienia optymalnych warunków zgromadzonym serwerom. Jest to cecha, która istotnie wpływa na jakość oferowanych przez przedsiębiorstwo usług.

Poznaj nasze kategorie związane z chłodzeniem serwerowni: klimatyzacja serwerowniklimatyzacja do małej serwerowniklimatyzacja do średniej serwerowniklimatyzacja dużej serwerowniklimatyzacja nietypowej serwerowni

Ciekawe artykuły:

Wentylacja serwerowni

Klimatyzacja do serwerowni – istota, cele i znaczenie

Jak dobrać klimatyzację serwerowni?