Proces klimatyzacji możemy porównać z pracą lodówki. W skrócie chodzi w nim o to, by jednostka pobrała energię w jednym miejscu i oddała ją w innym. Dlatego też klimatyzacja ma konkretną budowę. Mowa tu o jednostkach wewnętrznej i zewnętrznej oraz miedzianych rurach, którymi przepływa czynnik chłodniczy. Proces klimatyzacji zachodzi, gdy ów czynnik schładza ciepło i oddaje je do jednostki wewnętrznej. Każdy z tych elementów ma swoje zadanie w tych działaniach.

Jak działa jednostka klimatyzacyjna?

Proces klimatyzacji rozpoczyna się, gdy ciepłe powietrze zostaje pochłonięte przez zimny czynnik chłodniczy i oddane do otoczenia. Ów czynnik krąży w miedzianych rurach pomiędzy jednostkami zewnętrzną i wewnętrzną. W procesie klimatyzacji jednostka zewnętrzna spręża ciepło, które zostaje oddane do powietrza na zewnątrz. W tym celu wykorzystuje się wentylator, który wywiewa powietrze na wymiennik ciepła. Następnie ciekły czynnik chłodniczy wraca do jednostki wewnętrznej, która rozpręża go, umożliwiając pobranie ciepła z powietrza w pomieszczeniu.

Co jest istotne w procesie klimatyzacji?

Najważniejszą częścią klimatyzatora jest sprężarka. To ona poddaje gaz wysokiemu ciśnieniu i ogrzewa go, co ma wpływ na zachodzenie procesu klimatyzacji. Następnie w skraplaczu sprężony gaz oddaje ciepło na zewnątrz, stając się schłodzoną cieczą pod wysokim ciśnieniem. Zawór rozprężny zmienia go w zimny czynnik chłodniczy w stanie ciekłym. Rozprężony czynnik chłodniczy dostaje się do parownika. Cały proces klimatyzacji odbywa się ponownie, zapewniając pracę klimatyzatora i jej maksymalną efektywność.

Inne opcje procesu klimatyzacji

Proces klimatyzacji to nie tylko obniżanie temperatury w pomieszczeniu. Trzeba wspomnieć także o jej podwyższaniu – grzaniu, wentylacji, oczyszczaniu przez filtry i osuszaniu powietrza. Te wszystkie cechy wpływają na komfort i zdrowie osób przebywających w pomieszczeniu objętym procesem klimatyzacji. Kompleksowy wpływ na jakość atmosfery w mieszkaniu, biurowcu, lokalu gastronomicznym czy usługowym jest spełnieniem oczekiwań każdego użytkownika. Dlatego klimatyzacja jest tak ważnym aspektem, który często uwzględnia się już na etapie projektowania budynku. Czasem okazuje się to o wiele bardziej opłacalne, niż późniejsza instalacja klimatyzacji.

Zaufaj cenionym producentom

Proces klimatyzacji przebiega tak samo w przypadku każdej jednostki. Mimo to warto zdecydować się na produkty oferowane przez cenionych na świecie, w pełni godnych zaufania producentów. Tutaj warto wymienić marki takie jak Daikin, czy Rotenso. Do pomieszczeń technicznych dobrze sprawdzi się technologia oferowana przez Stulz. Niezależnie od tego, czego oczekujesz od procesu klimatyzacji i gdzie ma on zachodzić, warto poradzić się doświadczonego specjalisty, który pomoże Ci w wyborze urządzenia i dokona montażu. Pamiętaj także o regularnym serwisie, który zapewni maksymalną skuteczność klimatyzacji. W jego skład wchodzi m.in. wymiana filtrów, które są wykorzystywane.

Zobacz także: