Serwerownie to specjalne, odrębne pomieszczenia, w których tworzy się odpowiednie środowisko dla pracy urządzeń informatycznych. Są to pomieszczenia pozbawione okien, w których należy zadbać o odpowiednie oświetlenie sztuczne, najlepiej energooszczędne, nie emitujące w nadmiarze ciepła, o wystarczającym natężeniu.

Dodatkowo oświetlenie w serwerowni powinno być pozbawione efektu stroboskowego oraz nie powodować dyskomfortu w postaci efektu olśnienia. Na czym to polega?

Efekt stroboskopowy występuje, gdy poruszające się ciało oświetlane jest migającym światłem. W przypadku ruchu obrotowego ciała lub ruchu o powtarzającym się wzorze następuje nieprawidłowe wrażenie zwolnienia, pozornego zatrzymania, a nawet odwrócenia kierunku ruchu.

Efektem olśnienia nazywamy warunki oświetlenia, w których użytkownik odczuwa dyskomfort, bądź szczegóły przedmów znajdujących się w polu widzenia są przez niego trudno dostrzegalne. Zazwyczaj ma to miejsce wówczas, gdy luminancja posiada niewłaściwy zakres albo rozkład.

Projektując zatem oświetlenie do serwerowni, należy mieć na uwadze wiele czynników, które nie tylko wpłyną na bezpieczeństwo, ale także komfort obsługi i wykorzystania serwerowni.

Oświetlenie w serwerowni a kolor sprzętu informatycznego

Kolor danej powierzchni wpływa na odbicie światła. To właśnie jasne powierzchnie odbijają większość widzialnego światła, podczas gdy powierzchnie ciemne w dużej części je pochłaniają. Z tegoż względu w serwerowniach warto zainstalować sprzęt i wyposażenie w jasnych kolorach. Biała infrastruktura serwerowa, np.: szafy serwerowe pozwalają tym samym na użycie oświetlenia o obniżonym natężeniu. Odbicie światła od jasnego wyposażenia serwerowni pozwala zaoszczędzić nawet do 30% energii przeznaczonej na potrzeby oświetlenia. Warto podkreślić, że wartość współczynnika odbicia światła (LRV) białych szaf serwerowych wynosi średnio około 80%, podczas gdy czarne szafy serwerowe charakteryzują się około 5% współczynnikiem LRV. Podsumowując biała infrastruktura serwerowa odbija 16 razy więcej światła sztucznego.

Zalety jasnego wyposażenia serwerowni w kontekście oświetlenia i nie tylko:

– oszczędność energii dla potrzeb oświetlenia;

– zdecydowanie lepiej doświetlone pomieszczenie, wystarczająca ilość światła;

– minimalizowanie absorbcji ciepła i tym samym ponowna oszczędność energii dla potrzeb chłodzenia;

– lepsza widoczność sprzętu informatycznego, również wewnątrz samych szaf informatycznych;

– brak konieczności dodatkowego oświetlenia np.: wewnątrz szaf;

– czysty, nowoczesny i profesjonalny wygląd serwerowni.

Będąc przy temacie serwerowni, koniecznie należy wspomnieć o zapewnieniu odpowiedniej temperatury, wilgotności, czy też jakości samego powietrza. Ma to kluczowe znacznie wobec sprzętu, który się nagrzewa i emituje ciepło, a który jednoczenie jest bardzo czuły na takie czynniki. Koniecznie jest w takim przypadku stosowanie dedykowanej klimatyzacji do serwerowni. Specjalizujemy się w takich rozwiązaniach, także w razie pytań w tym zakresie, zapraszamy także serdecznie do kontaktu.

Zobacz również inne wpisy: