Serwerownia Facebooka to zdecydowanie ważne dla firmy miejsce, w którym przechowywane są dane udostępniane przez miliony użytkowników jednego z najpopularniejszych serwisów społecznościowych. Jako ciekawostkę możemy podać, że wykorzystuje ona około 1% światowego zapotrzebowania na energię. Serwerownia Facebooka powstała w 2013 roku w Szwecji i według potrzeb marki jest rozbudowywana tak, by mogła pomieścić wszystkie niezbędne informacje.

Gdzie się znajduje serwerownia Facebooka?

Serwerownia Facebooka ulokowana jest w szwedzkim mieście Lulea, którego podbiegunowy klimat korzystnie wpływa na zmniejszenie kosztów utrzymania. Jest to jedno z najnowocześniejszych i przy tym najbardziej zorientowanych na ekologię miejsc tego typu. Energię dla serwerowni Facebooka pozyskuje się z wody, której źródła są usytuowane w bliskiej lokalizacji. Korzystanie z możliwości, jakie dają elektrownie wodne, znacząco wpływa na ekologię całego przedsięwzięcia, jak również koszty jego utrzymania. 

Jakie rozwiązania stosuje się w serwerowni Facebooka?

W serwerowni Facebooka, jednego z największych portali społecznościowych na świecie, wprost nie mogło zabraknąć nowatorskich rozwiązań. Jednym z nich jest fakt, że ograniczona do minimum została liczba zapasowych generatorów. Wynika to z ogromnego zaufania do nowoczesnych technologii i energii pozyskiwanej z elektrowni wodnych. Ponadto w kompleksie zastosowano inicjatywę Open Compute Project, która za darmo udostępnia specyfikacje i gotowe projekty. Bezpłatna dokumentacja jest dostępna w sieci.

Wizerunek serwerowni Facebooka dostępny jest w sieci

W roli ciekawostki warto nadmienić, że zgodnie z decyzją Marka Zuckerberga wizerunek serwerowni Facebooka jest udostępniany dla zainteresowanych w sieci. Podobnie sprawy mają się w przypadku pozostałych technologii produkowanych i wykorzystywanych przez firmę. Serwerownia Facebooka w Lulea była jednym z przedsięwzięć, którego fotografie zostały zaprezentowane szerszemu gronu odbiorców. Jest to niewątpliwie jeden ze sposobów na uzyskanie opinii marki przejrzystej dla użytkowników, która nie ma powodu, by ukrywać swój sposób funkcjonowania. 

Ciekawostki, które ukazują ogrom przedsięwzięcia

Serwerownia Facebooka to ogromne przedsięwzięcie. Doskonale fakt ten obrazuje kilka udostępnionych do informacji publicznej ciekawostek. Jedną z nich jest rozmiar samego kompleksu, który wynosi równowartość jedenastu boisk futbolowych. Same serwery rozmieszczone są w dwóch budynkach, pomiędzy którymi pracownicy mogą przemieszczać się na skuterach lub rowerach. W serwerowni Facebooka w Szwecji pracuje kilkaset osób, toteż każdy, kto wchodzi do środka, jest zobowiązany do zapoznania się z procedurą w przypadku wypadku, tak aby ewentualna ewakuacja była dobrze skoordynowana. Dla zatrudnionych ważna jest ochrona słuchu z wykorzystaniem zatyczek ze względu na stałą i hałaśliwą pracę wielu wentylatorów odpowiadających za utrzymanie w serwerowni Facebooka odpowiedniej temperatury.

Zobacz również: