Serwerownia w chmurze to jedno z rozwiązań, to jedno z rozwiązań, które wykorzystywanych przez firmy. Warto wiedzieć, że nie można ich porównywać jeden do jednego z rozwiązaniami tradycyjnymi, to jest własnymi pomieszczeniami technicznymi. Znając różnice pomiędzy tymi opcjami, można ocenić, która z nich będzie dla Ciebie najbardziej korzystna. Przede wszystkim zauważ, że serwer w chmurze wiąże się z kosztem operacyjnym, czyli wydatkiem abonamentowym, a serwerownię prywatną obejmuje koszt inwestycyjny, który wymaga zamrożenia od razu pewnej sumy pieniędzy. Weź pod uwagę także kwestię wykorzystania energii elektrycznej. 

Jakie są zalety posiadania serwerowni w chmurze?

Warto pochylić się nad zaletami serwerowni w chmurze. Przede wszystkim należy wspomnieć tu o aspekcie finansowym. Koszt opłat za energię elektryczną wykorzystaną przez prywatną serwerownię równa się połowie lub całości opłat abonamentowych za chmurę. Wynajem serwera w data center równa się dostępowi do profesjonalnego sprzętu, który zapewnia wszystkie niezbędne wymagania, takie jak redundancję. Pamiętaj też o całodobowym wsparciu technicznym. Możesz także liczyć na mniejsze wydatki związane z wykorzystaniem prądu w porównaniu do prywatnej serwerowni. 

Czym tak właściwie jest serwer?

Zastanówmy się też nad tym, czym tak właściwie jest serwer. Otóż jest to komputer, maszyna fizyczna lub wirtualna, która obsługuje użytkowników, udostępniając ich urządzeniom swoje zasoby. Ważne jest to, że jedynie niewielkie przedsiębiorstwo może poradzić sobie bez posiadania serwera. Mowa tu o takich, które wykorzystują nie więcej jak trzy urządzenia lub nie mają potrzeby magazynowania danych. Co prawda, serwerem może być każdy komputer, jednak nie jest to popularne rozwiązanie ze względu na wymagane zabezpieczenia sprzętu. Miejsce w chmurze ma tę zaletę, że pozwala na korzystanie z pełni dostępnych rozwiązań w data center, bez konieczności inwestycji w nowe pomieszczenie techniczne. W skład usług wchodzi nie tylko kompleksowa, ale i nieustanna obsługa przez profesjonalistów. 

Jakie wyposażenie będzie konieczne w data center?

Niezależnie od tego, czy korzystasz z serwera w chmurze, czy inwestujesz we własną serwerownię, potrzebny będzie odpowiedni sprzęt poza komputerami. Mowa tu m.in. o szafach stelażowych – rackach, podłodze funkcyjnej, okablowaniu, awaryjnym zasilaniu, dostępie do sieci, czy systemie przeciwpożarowym i przeciwwłamaniowym. To jednak nie wszystko. Niezbędna będzie klimatyzacja precyzyjna. W naszej ofercie znajdziesz np. urządzenia marki STULZ, takie jak CyberAir3, czyli rozwiązanie dla pomieszczeń technicznych o koniecznych mocach chłodniczych powyżej 20 kW. Dużym ułatwieniem jest modułowa budowa jednostki, która pozwala na stopniową rozbudowę. Co więcej, umieszczenie sterownika C7000IOC w każdym module umożliwia zwiększenie bezpieczeństwa. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty, jak i parametrami klimatyzacji serwerowni, także tej z pozostałych dostępnych u nas serii. 

Zobacz także inne wpisy: