Różnice w działaniu pomiędzy wentylacją a klimatyzacją wynikają z ich przeznaczenia. Przekonaj się, jakie są ich rodzaje i zalety.

Wentylacja a klimatyzacja – jakie są ich zadania?

Wentylacja i klimatyzacja to dwa pojęcia, które warto mieć na uwadze już na etapie projektowania budynku. Choć mogą ze sobą współgrać, każda kwestia odpowiada za inne zadanie. Wentylacja ma na celu dostarczenie do pomieszczenia świeżego powietrza z zewnątrz, co także oczyści je z wszelkich zanieczyszczeń. Z kolei klimatyzacja odpowiada przede wszystkim za regulację temperatury i wilgotności w danym miejscu. Może także je oczyszczać w pewnym zakresie. Można wyróżnić również systemy, które łączą w sobie oba walory. Mimo to dobrze jest mieć na uwadze różnice pomiędzy wentylacją a klimatyzacją.

Jak działają systemy wentylacyjne?

Wentylacja to wymiana powietrza w danym pomieszczeniu na świeże, zaczerpnięte z zewnątrz. Może ona przebiegać w sposób naturalny, czego przykładem może być otwarte okno w pokoju. Wówczas powietrze wewnątrz pomieszczenia z łatwością jest zastępowane przez te zewnętrzne. Jeżeli chodzi o systemy wentylacyjne, możemy wyróżnić kilka wariantów – wentylację wywiewną, nawiewno-wywiewną, mechaniczną z rekuperacją i hybrydową. Każda z nich opiera się na innym schemacie działania. Dla alergików dobrą propozycją będzie wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która za sprawą filtrów może jeszcze bardziej oczyścić powietrze – chociażby z alergenów. 

Klimatyzacja – co warto o niej wiedzieć?

Rolą klimatyzacji jest regulacja temperatury i jakości powietrza w pomieszczeniu. Co ważne, odpowiada ona nie tylko za jego schładzanie, ale też ogrzewanie. Klimatyzatory mogą być stosowane w domach prywatnych, przestrzeniach biurowych, serwerowniach, pomieszczeniach technicznych i pozostałych miejscach, gdzie niezbędna jest odpowiednia temperatura i optymalna wilgotność. W branży telekomunikacyjnej i komputerowej wykorzystywana jest klimatyzacja precyzyjna, która pozwala na zachowanie właściwych warunków dla niezbędnego sprzętu, na jakim opiera się funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Warto mieć na uwadze, że niektóre rozwiązania zakładają połączenie pomiędzy klimatyzacją a wentylacją.

Wentylacja a klimatyzacja – co jest niezbędne?

Wentylacja a klimatyzacja to odmienne aspekty, które warto rozważyć podczas projektu, budowy lub remontu budynku. Chociaż obecnie mogą iść ze sobą w parze, pełnią inne role. Wentylacja, czyli dopływ świeżego powietrza jest niezbędna wszędzie tam, gdzie przebywają ludzie. Ma też bardzo duże znacznie z perspektywy zabezpieczenia budynków przed np. wilgocią i grzybami. Toteż jest ona ona kluczową i niezbędną kwestią podczas powstawania budynków. Klimatyzacja z kolei, znacząco wpływa na komfort osób zgromadzonych w danym pomieszczeniu. Jest także istotna z punktu widzenia przedsiębiorstw, których praca opiera się na działaniu maszyn, czy sprzętu komputerowego, które wymagają odpowiednich warunków. Również alergicy docenią porządną wentylację i klimatyzację, które wyeliminują z pomieszczeń czynniki wywołujące chorobę. W zależności od przeznaczenia budynku wybór pomiędzy wentylacją a klimatyzacją może okazać się zbędny, ponieważ wymagane będzie sprawne funkcjonowanie obu systemów. Należy pamiętać, że nie tylko wpływają one na jakość pracy, ale też zdrowie osób, jakie będą przebywać w konkretnym pomieszczeniu.