Wilgotność powietrza i temperatura to czynniki, które idą ze sobą w parze. Oba te czynniki mają wpływ na odczucie ciepła i komfort ludzi w pomieszczeniu. Zbyt niska wilgotność może powodować suchość oczu i skóry. W pierwszym przypadku problem ten jest szczególnie odczuwalny przez ludzi noszących szkła kontaktowe. Warto zastanowić się, jakie są optymalne parametry wewnątrz domu. Otóż temperatura w pomieszczeniu mieszkalnym powinna wynosić 20-22 st. C, a w sypialni nawet 18 st. C. Z kolei optymalna wilgotność dla człowieka, która jest także korzystna dla jego rzeczy osobistych i mebli waha się między 40% i 60%. Im więcej ciepła wewnątrz, tym mniejszy powinien być poziom wilgoci, ponieważ połączenie tych dwóch parametrów mogłoby doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. 

Czym grozi zbyt niska wilgotność powietrza?

Warto zastanowić się nad tym, do czego może doprowadzić zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie. Suchość wewnątrz może doprowadzić do: 

– obniżenia odporności i pogorszenia pracy systemu immunologicznego, 

– wysuszenia skóry i przyspieszenia starzenia, 

– wysuszenia gardła i nosa, 

– kataru lub sapki u dzieci, 

– niszczenia przedmiotów codziennego użytku, m.in. tkanin, drewna, czy nawet pożywienia takiego jak warzywa i owoce. 

Czy zbyt wilgotne powietrze ma wpływ na zdrowie?

Trzeba zauważyć, że również zbyt wysoka wilgotność powietrza może doprowadzić do pogorszenia zdrowia. Co więcej, może być ona nawet groźniejsza, niż nadmierna suchość. Do najczęstszych problemów zaliczamy: 

– zawroty głowy, 

– problemy z oddychaniem, 

– infekcje błon śluzowych i skóry, 

– złe samopoczucie. 

Wielki wpływ na stan zdrowia człowieka mają rozwijające się po połączeniu wysokiej temperatury i wilgoci grzyby i pleśń. 

Jak zadbać o powietrze w domu?

Zarówno wilgotność powietrza, jak i jego temperatura są istotne dla dobrego stanu zdrowia. Dlatego należy odpowiednio zadbać o ich regulację. Możesz wykorzystać domowe sposoby, takie jak częste wietrzenie, dbałość o system wentylacji, regularne pomiary parametrów, czy umieszczenie wilgotnych ręczników na kaloryferach. Jest jednak wygodniejszy z punktu widzenia użytkownika sposób. Mowa tu o klimatyzacji domowej, która zapewnia pełną kontrolę nad stanem powietrza. Nie tylko umożliwia regulację temperatury, ale też wilgotności. Co więcej, klimatyzatory są wyposażone w filtry powietrza, które odpowiadają za jego oczyszczenie. Dużym ułatwieniem jest opcja zdalnego sterowania i cicha praca jednostki. 

Jaką klimatyzację wybrać?

Przede wszystkim warto wybierać klimatyzację, która zapewnia kompleksową dbałość o stan powietrza w pomieszczeniu. Dostępne są jednostki typu split lub multi-split. Te należy dobrać przez wzgląd na ilość pokoi objętych działaniem urządzenia. W naszej ofercie znajdziesz klimatyzację Daikin i Rotenso. Proponujemy także rozwiązania dla serwerowni, bo tam również istotne są odpowiednie parametry, które ponadto są inne od tych, jakie powinny panować w domach mieszkalnych. Oferujemy nie tylko doradztwo w doborze, ale też montaż i serwis klimatyzatorów.

Przeczytaj także inne artykuły: