Projektując pomieszczenie techniczne, należy wziąć pod uwagę zyski ciepła w serwerowni pochodzące od pracujących tam nieustannie serwerów. Jest to istotne z powodu doboru odpowiedniej klimatyzacji. Zyski ciepła w serwerowni mogą różnić się w zależności od pory roku. Z tego względu technologia schładzająca powietrze powinna być dostosowana do wahań temperatur i ewentualnych wzrostów zapotrzebowania na jakość jej działania. Na szczęście projektanci klimatyzacji uwzględniają potrzeby użytkownika i swoje urządzenia tworzą tak, by można było odpowiednio dobrać je do danej branży.

Zyski ciepła w serwerowni – jaką klimatyzację wybrać?

W zależności od wymiarów pomieszczenia możesz dobrać inną klimatyzację rozwiązującą problem zysków ciepła w serwerowni. Mowa tu o jednostkach typu split – dla najmniejszych firm – oraz klimatyzacji precyzyjnej. Druga z opcji dzieli się na urządzenia o różnej wydajności, toteż z łatwością dopasujesz ją do swoich potrzeb. Zyski ciepła w serwerowni są stałym aspektem wiążącym się z jej funkcjonowaniem, nieustanną pracą urządzeń zgromadzonych wewnątrz. Możesz zdecydować się na sprawdzonych producentów klimatyzacji – Daikin, Rotenso lub Stulz, którzy tworzą rozwiązania dedykowane pomieszczeniom technicznym.

Czy zyski ciepła w serwerowni można ograniczyć?

Zyski ciepła w serwerowni to rzecz nieunikniona. Możesz jednak wpłynąć na temperaturę wewnątrz za sprawą odpowiedniej klimatyzacji. Oznacza to, że klimatyzator właściwy do wymiarów serwerowni schłodzi powietrze wewnątrz niej, a także oczyści je ze szkodliwych pleśni i grzybów oraz nawilży. Te opcje są niezwykle istotne dla serwerów zebranych w pomieszczeniu technicznym. Dla przykładu Stulz proponuje rozwiązania z serii CyberAir 3, czyli niezawodną klimatyzację precyzyjną, idealną dla większych firm. 

Dlaczego zyski ciepła w serwerowni są niebezpieczne?

Zyski ciepła w serwerowni i wynikająca z nich wysoka temperatura mogą negatywnie wpływać na działanie technologii stanowiącej serce Twojej firmy. Warto wiedzieć, że temperatura w serwerowni powinna wynosić 20°C, a nieustanna praca serwerów podnosi ją do niebezpiecznych wartości. Oznacza to, że aby zyski ciepła w serwerowni nie były groźne dla technologii, powinno się stosować klimatyzację dobraną do potrzeb pomieszczenia technicznego. Fakt ten należy uwzględnić już na etapie projektowania serwerowni. 

W kwestii klimatyzacji zaufaj specjaliście

Wyjaśniliśmy już, dlaczego ze względu na zyski ciepła w serwerowni klimatyzacja jest ważna. Warto jednak wspomnieć również o tym, że dzięki pomocy wykwalifikowanego specjalisty możesz być pewien, że dobrana technologia spełni swoje zadanie. Fachowiec dokona stosownych wyliczeń, a także zainstaluje i w razie potrzeby przeprowadzi serwis klimatyzacji. Jest to niewątpliwe udogodnienie. Jeśli chcesz zyskać pewność, że zyski ciepła w serwerowni nie zaszkodzą pracy Twojej firmy, godna zaufania osoba, która Cię wesprze, jest na wagę złota. Tym bardziej, jeżeli jej praca opiera się na produktach znanych i cenionych producentów.