Serwerownia to niezwykle istotny punkt każdej firmy. Śmiało można stwierdzić, że jest to jej „serce. Na dyskach serwerów zgromadzonych w serwerowniach przechowywane są informacje dotyczące najważniejszych sfer działalności przedsiębiorstwa, w tym przechowywane są dane osobowe. Ich utrata lub brak dostępności może doprowadzić do sytuacji kryzysowej, przestojów, problemów finansowych. Zabezpieczenie serwerowni jest więc kluczowe, w tym zabezpieczenie przeciwpożarowe.

W serwerowni powinny znajdować się urządzenia gaśnicze. Skutecznym zabezpieczeniem przeciwpożarowym są stałe urządzenia gaśnicze, które zapewniają automatyczne gaszenie gazem. Dlaczego gaszenie gazem? Środek ten bowiem nie niszczy urządzeń znajdujących się w chronionym pomieszczeniu, nie przewodzi prądu, nie powoduje korozji, nie pozostawia nalotu czy zanieczyszczeń, nie jest toksyczny, nie zagraża w żaden sposób personelowi, jak również jest przyjazny dla środowiska.

W serwerowni można umieścić również gaśnice śniegowe, które są dedykowane do gaszenia urządzeń elektronicznych do 1000V. Zaletą gaśnic śniegowych jest brak jakichkolwiek zanieczyszczeń gaszonych przedmiotów i pomieszczeń.

Wracając do urządzeń stałych przeciwpożarowych to stosujemy je do kompleksowej ochrony całej powierzchni serwerowni lub konkretnych stref czy też pojedynczych elementów wyposażenia serwerowni. Stałe urządzenia gaszące w serwerowni to m.in. dysze, orurowanie, zawory wyposażone w wyzwalacze elektryczne lub pneumatyczne, a także jedna lub wiele butli przechowujących środek gaśniczy. Ilość środka gaśniczego powinna być precyzyjnie dobierana w stosunku do kubatury pomieszczenia, bezpiecznego stężenia, wynikającego z obowiązujących standardów w tym zakresie.

Jakie substancje zawarte są w gaśnicach w serwerowniach?

Gaszenie serwerów realizowane jest za pośrednictwem gazów chemicznych – zamiennikach halonu, takich jak FM-200 (HFC227ea), Novec 1230 (FK-5-1-12)- lub na gazach obojętnych. W tym drugim przypadku procedura gaszenia polega na zredukowaniu poziomu stężenia tlenu wewnątrz chronionego pomieszczenia i może wykorzystywać:

• czysty argon (IG01),

• czysty azot (IG100),

• mieszaninę azotu oraz argonu w proporcjach 1:1 

• mieszaninę azotu, argonu i dwutlenku węgla w proporcjach kolejno: 52, 40 oraz 8% 

Urządzenia gaśnicze zapewniają bezpieczne dla pamięci dyskowych (HDD) podawanie środka gaśniczego z użyciem tzw. cichych dysz.

Rozbudowane systemy przeciwpożarowe w serwerowniach

W serwerowniach można zastosować kompleksowe systemy gaszenia opierające się na wczesnej detekcji dymu i automatycznie uruchamiających się urządzeniach gaśniczych. 

System wczesnej detekcji dymu (nazywany także systemem zasysającym) obecnie nierzadko stanowi podstawowy element ochronny, jeśli chodzi o zabezpieczenia przeciwpożarowe w serwerowniach. Urządzenia te – za sprawą ciągłego zasysania powietrza z wnętrza poddawanego kontroli obszaru – umożliwiają błyskawiczne wykrycie powstającego pożaru już w jego bardzo wczesnym stadium. Dzięki precyzyjnej i niezwykle szybkiej analizie powietrza, proponowane przez nas systemy detekcyjne informują o zagrożeniu nawet wtedy, gdy dym jest jeszcze zupełnie niewidoczny. Jest to skuteczna metoda.

Przeczytaj także inne wpisy blogowe: