Przede wszystkim, kiedy mówimy o czyszczeniu klimatyzacji, trzeba wyjaśnić, dlaczego jest to takie ważne. Otóż powietrze przechodzące przez filtry musi mieć odpowiednią jakość. Ta natomiast zależy od czystości filtra i jednostki, która zapewnia efektywność filtracji. Trzeba pamiętać, że zaniedbanie czynności związanych z higieną może niekorzystnie odbić się na zdrowiu użytkowników. Wynika to z faktu, że powietrze wydmuchiwane z jednostki wewnętrznej klimatyzacji bez regularnego czyszczenia będzie rozprowadzać po pomieszczeniu szkodliwe bakterie. Wówczas też będą one wdychane przez osoby wewnątrz, a to może doprowadzić do rozwoju chorób. 

Dlaczego trzeba czyścić klimatyzację regularnie?

Jak już wspomnieliśmy, czyszczenie klimatyzacji jest ważne ze względu na konieczność wyeliminowania szkodliwych bakterii, drobnoustrojów i pleśni. To jednak nie wszystko, co zapewnia ten proces. Zanieczyszczony klimatyzator wiąże się też z nieprzyjemnymi zapachami, które rozchodzą się po pomieszczeniu. Może to wpłynąć na komfort przebywania w danym miejscu. Dotyczy to nie tylko klimatyzacji domowej, ale też kanałowej, która znajduje się na ogół w budynkach użyteczności publicznej. W pierwszym przypadku czyszczenie jest na ogół nieskomplikowane, w drugim wymaga już zaangażowania specjalisty. 

Jak wyczyścić klimatyzację domową?

Klimatyzację domową często można wyczyścić na własną rękę. Jest to bez wątpienia ułatwienie dla użytkownika. Większość zanieczyszczeń gromadzi się na filtrze. Dlatego warto rozpocząć od jego wyjęcia, kiedy jednostka jest wyłączona. Następnie ową część należy umyć wodą z dodatkiem delikatnego detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń. Środek czyszczący trzeba dokładnie spłukać. Pamiętaj, że filtry jednorazowe należy wymieniać. Podobny sposób czyszczenia dotyczy tacy zbierającej skropliny, na której warto podczas montażu umieścić kostkę bakteriobójczą. Na końcu wykorzystaj ściereczkę z mikrofibry do usunięcia kurzu z klimatyzacji. Ważne jest to, by nie stosować rozpuszczalników, środków polerujących, ostrych proszków, czy substancji lotnych. 

Jakie urządzenia polecamy?

Zachęcamy do wyboru klimatyzatorów z naszej oferty. Znajdziesz u nas m.in. produkty Daikin i Rotenso. Są to przede wszystkim jednostki typu split i multi-split, chociaż dystrybuujemy także klimatyzację serwerowni marki Stulz. Oprócz tego oferujemy dobór, montaż i serwis tych urządzeń. Dzięki temu zyskasz pewność, że jednostka, którą dla siebie wybierzesz, jest prawidłowo przygotowana nawet do intensywnej eksploatacji. Proponujemy m.in. urządzenia takie jak Rotenso Ukura, Imoto, czy Daikin Emura. Wszystkie odznaczają się wysoką jakością i wartością SEER. Poza tym są wygodne w obsłudze, co znacznie uprzyjemnia ich eksploatację. Przykładem takiego udogodnienia jest funkcja sterowania zdalnego i cicha, niedrażniąca uszu praca. To jednak nie wszystkie możliwości, jakie gwarantują jednostki klimatyzacji domowej, które dla Ciebie mamy.

Przeczytaj również inne wpisy: