Przyczyn nieprawidłowego działania klimatyzacji domowej może być kilka. Często jednak jest to wynik zaniedbania użytkownika. Trzeba pamiętać, że klimatyzator należy regularnie poddawać pracom serwisowym, które powinien przeprowadzić profesjonalista. Samo urządzenie możemy uznać za takie o długotrwałej żywotności. Czasem jednak dochodzi do awarii, które na ogół można usunąć. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas udanie się do autoryzowanego serwisu danego producenta lub zgłoszenie się do firmy, odpowiedzialnej za montaż. 

Jakie są powody awarii klimatyzacji?

Jak już wspomnieliśmy, powody, dla których klimatyzacja w domu nie chłodzi, mogą być różne. Do najczęstszych należą: 

– niedobór czynnika chłodniczego w układzie, 

– nieszczelność urządzenia, 

– zaniedbanie regularnego czyszczenia, 

– brak wymiany filtra,

– błędne ustawienia temperatury,

– nieszczelne okna i drzwi w pomieszczeniu oraz izolacja wnętrza,

– problemy z kompresorem,

– uszkodzenia w obrębie chłodzenia,

– problemy z wentylatorem,

– uszkodzenia termostatu, przez które nieprawidłowo odczytuje temperaturę lub steruje urządzeniem,

– nieprawidłowy dobór wielkości klimatyzatora,

– zbyt duże obciążenie cieplne, które może być powodowane m.in. przez pracującą wewnątrz pomieszczenia elektronikę, oświetlenie, czy liczbę osób wewnątrz.

Co warto zaznaczyć to fakt, że dwie pierwsze przyczyny łączą się ze sobą. 

Oznacza to, że braki w ilości czynnika chłodniczego bardzo często wynikają właśnie z nieszczelności. Niezależnie od tego, jaki jest powód, naprawę należy powierzyć osobie doświadczonej. Nie zaleca się usuwania awarii na własną rękę. Dla uniknięcia usterki najskuteczniejszy jest regularny serwis klimatyzacji. 

Czy klimatyzację można naprawić samodzielnie?

Trzeba pamiętać, że ze względu na regulacje dotyczące gwarancji, samodzielne naprawianie klimatyzacji, która nie chłodzi, nie jest najlepszą decyzją. Co więcej, jeśli termin nie minął, nadal możliwe jest usunięcie awarii na koszt firmy. Należy jednak zyskać pewność, że wszystkie warunki zostały spełnione. Klimatyzację powinna naprawiać osoba wykwalifikowana. To dlatego, że jest to urządzenie skomplikowane, które składa się z wielu elementów. Ponadto, ktoś niedoświadczony może nieprawidłowo ocenić przyczynę usterki. Warto mieć to na uwadze, kiedy tylko pojawią się jakiekolwiek problemy z działaniem jednostki, w tym procesem chłodzenia. 

Jakie urządzenie wybrać?

Możliwości do wyboru, kiedy chodzi o klimatyzację, jest wiele. W naszej ofercie znajdziesz rozwiązania dla domu spod znaku Daikin i Rotenso. Obie marki są uznane na arenie międzynarodowej. W ich asortymencie znajdziesz zarówno modele typu split, jak i multi-split. Pierwszy wariant składa się z jednej jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, drugi z kilku wewnętrznych niezależnych od siebie. Możemy zasugerować modele takie jak Daikin Emura, Rotenso Roni, czy Rotenso Mirai. Warto wspomnieć, że są to tylko niektóre z dostępnych. Pamiętaj, że klimatyzację dobiera się do indywidualnych potrzeb danego gospodarstwa. W tym celu wykorzystuje się wzór matematyczny: m2 x 100 = W, gdzie pierwsza jednostka oznacza metraż, a wynik moc urządzenia podaną w watach. Dobrą wiadomością jest to, że w wyborze klimatyzacji i miejsca jej ulokowania wesprze Cię osoba odpowiedzialna za instalację. 

Przeczytaj również inne artykuły: