Ciepło odpadowe to produkt uboczny wielu procesów produkcyjnych i komunalnych, nie tylko pracy serwerowni, ale też pieców piekarniczych, czy oczyszczalni ścieków. Warto wiedzieć, że można wykorzystać je, dzięki czemu wytwarzana energia nie zostanie zmarnowana, a samo działanie przyczyni się do zwiększenia ekologiczności. Wykorzystanie ciepła odpadowego jest coraz popularniejsze w Polsce, zwłaszcza kiedy mowa o wykorzystaniu na własny użytek. W większości przypadków inicjatorami tego typu przedsiębiorstw są producenci nadwyżek energii cieplnej. Warto jednak wspomnieć, że odzyski ciepła na potrzeby ogrzewania są zgodne z postępującą dekarbonizacją firm. 

Dlaczego warto wykorzystywać ciepło odpadowe z serwerowni?

Wykorzystanie ciepła odpadowego z serwerowni wiąże się z różnymi korzyściami, które pozwolą na praktyczne unowocześnienie firmy. Przede wszystkim mowa tu o: 

– odzyskaniu części środków finansowych, przeznaczonych na prąd, 

– przejściu na rozwiązania ekologiczne,

– możliwości skorzystania z tego rozwiązania zarówno przez małe, jak i duże przedsiębiorstwa. 

Pamiętaj o tym, że serwerownię należy odpowiednio przygotować do wykorzystania ciepła odpadowego. 

Jak przystosować serwerownię do wykorzystania ciepła odpadowego?

Jeśli pomieszczenia, które mają być ogrzewane ciepłem odpadowym, znajdują się blisko serwerów, należy obok kanałów wentylacyjnych położyć dodatkowe przewody, które będą daną energię transportować. Potrzebna będzie też rura, którą ciepłe powietrze będzie transportowane. Potrzebny dyfuzor, założony na każdą z szaf stelażowych, może przydać się też dodatkowy wentylator przepływowy, podobnie jak powiększenie znajdujących się w nich otworów wentylacyjnych. Ważne jest, że tego typu prace przygotowawcze do wykorzystania nadmiaru ciepła muszą zostać zaplanowane i przeprowadzone przez specjalistów. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystko zostało wykonane prawidłowo i zagwarantuje maksymalną efektywność, również w wyjątkowo chłodne dni. 

Ekologiczna serwerownia to przyszłościowe rozwiązanie

Warto zauważyć, że ekologia to przyszłość pomieszczeń technicznych. Coraz popularniejsze stają się rozwiązania, takie jak wykorzystanie ciepła odpadowego, co niesie ze sobą m.in. korzyści ekonomiczne. Trzeba pamiętać też o dbałości o planetę. Co ciekawe, w niektórych miejscach w Polsce już teraz wykorzystywane są nadwyżki ciepła pochodzące z procesów produkcyjnych i komunalnych. Możemy wymienić tu na przykład Szlachęcin pod Poznaniem, gdzie odzysk energii ze ścieków ogrzewa pięć tysięcy mieszkańców, czy odlewnię Volkswagena w samym Poznaniu, której ciepło odpadowe trafia do ponad trzydziestu budynków. W przypadku serwerowni możliwe jest chociażby ogrzanie pobliskich biur, które są własnością firmy. Zdecydowanie jest to inwestycja, która przysłuży się nie tylko przedsiębiorstwu, ale też całemu ekosystemowi, co dowodzi opłacalności przedsięwzięcia.

Przeczytaj także inne porady: