Ważnym pytaniem dla przedsiębiorców z branży technologicznej jest, jak zabezpieczyć pomieszczenie serwerowni? Warto wyjaśnić, że w tym przypadku mowa o rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa fizycznego, technicznego, środowiskowego, personalnego i organizacyjnego. Każde z nich jest niezwykle istotne dla poprawnego funkcjonowania serwerów oraz ochrony gromadzonych na nich danych, na których opiera się działalność Twojej firmy. Zabezpieczenia serwerowni to aspekt, który musi być rozpatrzony już na początku jej powstawania – na etapie projektu.

Zabezpieczenia serwerowni fizyczne – sprawdzone rozwiązania

W zabezpieczeniach serwerowni fizycznych ważne jest ulokowanie pomieszczenia względem budynku, dobór drzwi – najlepiej antywłamaniowych i zamknięcie serwerów w szafach teleinformatycznych. Jeśli chodzi o lokalizację, serwerownia nie powinna być w miejscu łatwo dostępnym i narażonym na zalania. Dlatego warto wykluczyć piwnicę, czy poddasze. Ściany powinny być murowane, a drzwi dodatkowo ognioodporne. W kwestii, jak zabezpieczyć pomieszczenie serwerowni, zaleca się także nieumieszczanie w niej okien, co zmniejsza ryzyko włamania, ale też nagrzania pod wpływem promieni słonecznych.

Zabezpieczenia techniczne serwerowni

To, jak zabezpieczyć pomieszczenie serwerowni obejmuje także rozwiązania techniczne. Należy uwzględnić systemy kontroli dostępu, monitoringu wizyjnego i sygnalizacji włamania i napadu. Pozwalają one zwiększyć i kontrolować poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniu. Ważne, by zabezpieczenia serwerowni pozwalały na wejście do niej jedynie upoważnionym osobom, a kamery archiwizowały nagrania. System sygnalizacji ma na celu zaalarmowanie o próbie dostania się do pomieszczenia bez wcześniejszej zgody.

Jakie są środowiskowe zabezpieczenia pomieszczeń serwerowni?

Środowiskowe zabezpieczenia serwerowni to monitoring parametrów środowiskowych, dbałość o odpowiednią temperaturę, filtry zanieczyszczeń, awaryjne zasilanie, odseparowanie sieci, poprowadzenie przewodów pod ziemią, uziemienie, przeciwdziałanie pożarom, w tym system alarmowy i urządzenia gaśnicze. Wszystkie te cechy należy uwzględnić podczas projektowania pomieszczenia. Temperatura w serwerowni powinna sięgać około 20°C, a wilgotność 45%, co pozwoli uzyskać właściwa klimatyzacja – przykładowo Stulz CyberAir 3 jest idealna do projektów wymagających mocy chłodniczej powyżej 20kW. To jedno ze sposobów na to, jak zabezpieczyć pomieszczenie serwerowni.

Zabezpieczenia personalne serwerowni

Ten sposób, jak zabezpieczyć pomieszczenie serwerowni zakłada zatrudnienie wykwalifikowanego personelu ochrony. Ważne, by był on odpowiednio przeszkolony i powiadomiony o tym, dlaczego bezpieczeństwo pomieszczenia jest niezbędne. Zadaniem ochrony jest także kontrolowanie tego, czy nieupoważnione osoby nie dostają się do serwerowni.

Zabezpieczenia organizacyjne, czyli jakie?

W zabezpieczeniach organizacyjnych serwerowni chodzi o przeszkolenie pracowników w zakresie obsługi pomieszczenia i zarządzania systemem informacyjnym oraz tworzenie kopii zapasowych. Warto wiedzieć, że ostatni krok nie powinien być pomijany. Nawet najlepsze sposoby na to, jak zabezpieczyć pomieszczenie serwerowni, nie dają stuprocentowej gwarancji ochrony danych. Dlatego należy regularnie aktualizować ich kopię zapasową. Zaleca się ich odpowiednie przechowywanie, na przykład w sejfie.

Zobacz również: