Odpowiedź na pytanie, jak zaprojektować serwerownię, jest niezwykle ważna z perspektywy przedsiębiorstwa. Centrum danych jest niejednokrotnie sercem firmy, które umożliwia jej funkcjonowanie i generowanie zarobków. Dlatego nie należy bagatelizować tej kwestii. Projektowanie serwerowni wymaga konkretnego postępowania, które pozwala na prawidłowe przygotowanie pomieszczenia technicznego do pracy. Ważne jest m.in. dopełnienie projektu nie tylko od strony technicznej, ale też prawnej. Do tego niezbędna jest wymagana dokumentacja. Na budowę serwerowni potrzebne jest zezwolenie, które uzyskuje się na podstawie projektu budowlanego. Dla określenia zakresu prac sporządzane są projekty wykonawcze, które poprzedza koncepcja budowy. W projekcie serwerowni istotne są kroki takie jak inwentaryzacja zgromadzonej infrastruktury, audyt potrzeb, koncepcja lub program funkcjonalno-użytkowy, projekty budowlane i wykonawcze oraz przedmiary i kosztorysy inwestorskie.

Projektowanie serwerowni – bezpieczeństwo przede wszystkim

Niezwykle ważne w projektowaniu serwerowni jest uwzględnienie bezpieczeństwa. Stąd konieczność oszacowania wymogów technicznych serwerów i przygotowanie dla nich miejsca do pracy. Warto uwzględnić ewentualne późniejsze potrzeby zmian. To, jak zaprojektować serwerownię, dotyczy także kwestii zasilania awaryjnego – na przykład użycia generatorów prądu, drogi ewakuacyjnej dla pracowników i klimatyzacji. Ostatni czynnik pozwala na zachowanie optymalnych warunków dla sprzętu, w tym temperatury około 20° i wilgotności na poziomie ok. 45%. Warto pamiętać, że w serwerowni, w miejscu, gdzie ulokowane są serwery, rzadko przebywają pracownicy, którzy raczej zajmują przygotowane w tym celu pomieszczenie.

Projekt serwerowni – system przeciwpożarowy

W projekcie serwerowni trzeba także uwzględnić system przeciwpożarowy. Serwery generują nieustannie spore pokłady wysokiej temperatury, może się zdarzyć, że dojdzie do zaprószenia ognia. Z tego względu na pytanie, jak zaprojektować serwerownię, należy odpowiedzieć także – stosując skuteczne środki przeciwpożarowe. Ważne są także jasno wyznaczone i przećwiczone schematy ewakuacji zatrudnionych w pomieszczeniu pracowników. Bezpieczeństwo serwerowni nie obejmuje tylko serwerów i danych na nich gromadzonych, ale też ludzi. Zdecydowanie warto o tym pamiętać, projektując pomieszczenie techniczne.

Projekt serwerowni warto zlecić komuś doświadczonemu

Na szczęście, nie musisz samodzielnie zastanawiać się, jak zaprojektować serwerownię. Zachęcamy do zlecenia tej czynności doświadczonemu fachowcowi, który najlepiej oszacuje, jakie rozwiązania będą dla Ciebie najlepsze. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie infrastruktury i instalacja całej technologii – zarówno samych serwerów, jak i okablowania, klimatyzacji, systemów alarmowych. Dlatego najlepiej jest zlecić projekt serwerowni komuś doświadczonemu i w pełni profesjonalnemu.

Jaką klimatyzację wybrać?

W kwestii tego, jak zaprojektować serwerownię, przedstawiliśmy już najważniejsze kwestie. Może Cię jednak zainteresować to, jaką klimatyzację wybrać. Otóż klimatyzację serwerowni dobiera się do jej wymiarów, mocy przerobowych. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z każdą dostępną opcją i jej parametrami. Możesz także skorzystać z konsultacji ze specjalistą. Projekt serwerowni, który został przeprowadzony prawidłowo, obejmuje również regulację temperatury i wilgotności wewnątrz. Z naszej strony polecamy rozwiązania Stulz, takie jak CyberAir 3 i CyberRow. Jest to niezawodna klimatyzacja precyzyjna, idealna dla branż telekomunikacyjnych i informatycznych.

Zobacz także: