Klimatyzacja do bloku jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Mieszkanie zamiast domu jednorodzinnego czy piętrowego także może być objęte jej działaniem. Mowa tu nie tylko o jednostkach przenośnych, ale też klimatyzacji do bloku wymagającej montażu. Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Są to wielkość mieszkania, kształt pokoi i powierzchnia przeszkleń. Wówczas uda Ci się dobrać odpowiednią pod względem parametrów klimatyzację do bloku.

Jaką moc klimatyzacji do bloku wybrać?

Szacuje się, że klimatyzacja do bloku o mocy 1kW wystarczy, by uregulować – schłodzić lub ogrzać – temperaturę powietrza na około 10m2. W takim razie, jeśli mieszkanie liczy 50m2 należy wybrać jednostkę o mocy 5kW. Trzeba jednak wziąć także pod uwagę liczbę osób zamieszkujących lokal i jego układ pod względem stron świata. Rozpatrując te czynniki, możesz określić, jaka klimatyzacja do bloku będzie dla Ciebie odpowiednia i całkowicie zaspokoi Twoje potrzeby.

Jaki rodzaj klimatyzacji do bloku?

Klimatyzacja do bloku dzieli się na trzy kategorie, spośród których możesz wybrać odpowiednią dla siebie. Mowa tu o klimatyzatorach przenośnych, split i multi-split. Pierwsze, choć najtańsze, są najmniej efektywne, a ponadto ich praca jest stosunkowo głośna, co może przeszkadzać niektórym użytkownikom. Wadą może być także fakt, że rura usuwająca musi być wystawiona na zewnątrz, na przykład przez okno. Klimatyzacja do bloku typu split składa się z jednostki wewnętrznej montowanej w mieszkaniu i zewnętrznej, która znajduje się poza nim. Jest wydajna i cicha. Klimatyzatory multi-split to co najmniej dwie jednostki wewnętrzne podłączone do jednej jednostki zewnętrznej. Dzięki temu pozwalają na regulację temperatury w kilku pomieszczeniach naraz. Warto rozważyć klimatyzację Daikin lub Rotenso, które cieszą się powszechnym uznaniem, co wynika m.in. z wieloletniego doświadczenia marek.

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzację do bloku?

W przypadku klimatyzacji do bloku ważny jest poziom hałasu – powinien nie przekraczać 35dB. Informację o tym parametrze znajdziesz w instrukcji do modelu, na który się decydujesz, jednak warto upewnić się, co do jego wartości jeszcze przed zakupem. Dobrze jest także wybierać klimatyzację do bloku o klasie energetycznej A+++. To pozwoli na obniżenie kosztów prądu podczas użytkowania urządzenia.

Klimatyzacja w bloku a pozwolenie

W przypadku klimatyzacji do bloku konieczne jest pozwolenie ze wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Dlatego warto zapoznać się z regulaminem i warunkami technicznymi jeszcze przed kupnem jednostki. Dla uzyskania pozwolenia na klimatyzację w bloku trzeba złożyć wniosek, którego przyjęcie skutkuje otrzymaniem pisemnej zgody na instalację. Czasem konieczna jest także zgoda architekta i najbliższych sąsiadów. Odrzucenie wniosku może być spowodowane poddaniem budynku termoizolacji lub faktem, że jest on wpisany w rejestr zabytków. Wtedy warto rozważyć zakup klimatyzacji przenośnej.

Zobacz również: