Odszranianie klimatyzacji, czyli proces zwany “defrost” zachodzi w momencie, w którym jednostka jest wykorzystywana do ogrzewania pomieszczenia. Do osadzania się szronu na lamelach jednostki zewnętrznej dochodzi, kiedy skroplona woda zamarza w niskich temperaturach. Wówczas zostaje zakłócony przepływ powietrza, a urządzenie działa z mniejszą efektywnością. W przypadku wielu klimatyzatorów defrost włącza się automatycznie, co jest ułatwieniem dla użytkownika, który nie musi pamiętać o jego uruchomieniu. Wówczas klimatyzacja zmienia obieg czynnika w układzie, czyli zmienia tryb pracy na chłodzenie. To pozwala na wygrzanie jednostki zewnętrznej i roztopienie szronu. 

Czy każdy klimatyzator powinien mieć opcję odszraniania?

Przede wszystkim, w opcję odszraniania powinna być wyposażona każda jednostka klimatyzacji, która ma służyć nie tylko do chłodzenia, ale też i ogrzewania budynku. To dlatego, że podczas tego procesu dochodzi do zamarzania skroplin. Tego typu klimatyzator powinien mieć również: 

– opcję podtrzymywania temperatury, 

– automatyczny restart, 

– wysoką klasę energetyczną, 

– ciche i wydajne działanie, 

– komfortową opcję sterowania, 

– możliwość stałej i wydajnej pracy przy niskich temperaturach. 

Jeśli jednostka, która Cię interesuje, ma wszystkie te funkcje, możesz czuć się pewny, że sprawdzi się w funkcji, do jakiej chcesz ją przeznaczyć. 

Co się dzieje ze skroplinami po odszranianiu klimatyzacji?

Warto pochylić się również nad tym, co dzieje się ze skroplinami pod odszranianiu klimatyzacji. Zamarznięta woda zostaje roztopiona po włączeniu opcji defrost. Jeśli jednostka jest posadowiona na gruncie, skropliny odprowadzane są na ogół przez dodatkowo zamontowany wąż aż do poziomu gruntu. Polecamy tę część wyposażyć w kabel grzewczy. Jednostka zewnętrzna klimatyzacji powinna być zamontowana co najmniej 30-40 cm nad poziomem zero, dzięki czemu nie zasypie jej śnieg, a zamarzająca woda, którą odprowadza się z tacy ociekowej, spiętrzając się, nie zatka odpływu skroplin. 

Dodatkowy defrost – czy to dobry pomysł?

Jeśli warunki pracy klimatyzacji są niekorzystne, można wykonać dodatkowy defrost. Polega on na włączeniu trybu chłodzenia i ustawieniu najniższego biegu wentylatora oraz najniższej temperatury, jaka jest dostępna. Odszraniana klimatyzacja powinna znajdować się w takim stanie przez 5-15 minut, aż do roztopienia się zamarzniętych skroplin. Jeśli takie działanie nie przyniesie skutku, należy zweryfikować przyczynę problemu. Przy notorycznym problemie z odszranianiem należy zgłosić problem specjaliście, który przeprowadzi serwis urządzenia – ustali i usunie powód awarii. 

Jaki klimatyzator wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, klimatyzator do grzania musi być wyposażony w odpowiednie funkcje. To zagwarantuje jego maksymalną efektywność także w zimie. W naszej ofercie znajdziesz m.in. klimatyzację Rotenso, której producent cieszy się powszechną renomą w branży. Są to rozwiązania typu split i multi-split. Pierwsze składają się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej wewnętrznej. W drugim przypadku do jednej jednostki zewnętrznej podpiętych może być kilka niezależnych od siebie jednostek wewnętrznych. Zachęcamy do zapoznania się z modelami takimi jak MIRAI, RONI, IMOTO, czy UKURA.

Przeczytaj również inne wpisy: