Przegląd klimatyzacji to bardzo ważny etap jej użytkowania. Regularny serwis pozwoli na upewnienie się, co do stanu technicznego urządzenia, jego efektywności i przede wszystkim – bezpieczeństwa dla użytkowników. Trzeba pamiętać, że za ten proces odpowiedzialny powinien być doświadczony specjalista, najlepiej taki, który zawodowo zajmuje się pracą z technologią konkretnej marki. Wówczas fachowiec doskonale orientuje się w jej specyfice i wie, jak najsprawniej i najszybciej usunąć ewentualną awarię, która niekoniecznie oznacza potrzebę zmiany jednostki na nową – zauważ, że klimatyzatory mogą działać przez wiele lat, będąc intensywnie eksploatowanymi zarówno w lecie, jak i w zimie. 

Jak często robić przegląd klimatyzacji?

Jeśli chodzi o klimatyzację domową i biurową, polecamy dokonywać jej przeglądu dwukrotnie w ciągu roku. Najlepszym czasem na serwis jednostki jest okres wiosenny, na przykład przełom marca i kwietnia oraz jesienny w okolicach października. Trzeba jednak wspomnieć, że w sytuacji, w której klimatyzacja działa w specyficznych warunkach, w których występuje większe zanieczyszczenie powietrza, powinna być ona serwisowana częściej. Takie zalecenia dotyczą m.in. restauracji i lokali handlowych. 

Jak przebiega przegląd klimatyzacji?

Przegląd klimatyzacji to, jak już wspomnieliśmy, proces, który powinien być regularny. Jeśli natomiast chodzi o to, czego możesz spodziewać się w zakresie tej usługi, może to być: 

– sprawdzenie funkcji urządzenia, 

– sprawdzenie szczelności układu chłodniczego i ewentualne uzupełnienie czynnika chłodniczego, 

– przegląd elementów elektrycznych systemu, 

– przegląd układu odprowadzania skroplin, 

– czyszczenie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, 

– czyszczenie skraplacza jednostki zewnętrznej, 

– odgrzybianie z dezynfekcją parownika jednostki wewnętrznej, 

– przegląd i czyszczenie obudowy każdej z jednostek, 

– czyszczenie i dezynfekcja filtrów. 

Za wszystkie z tych czynności odpowiedzialny będzie doświadczony serwisant. 

Czy można samemu serwisować klimatyzację?

Możliwe jest samodzielne czyszczenie filtrów klimatyzacji. Trzeba jednak wiedzieć, że wykonanie pozostałych kroków przeglądu należy zlecić osobie wykwalifikowanej w tym zakresie. Zdarza się, że jest to jeden z warunków zawartych w gwarancji jednostki. Dobrą wiadomością jest to, że częstym rozwiązaniem jest usługa serwisowania wchodząca w skład oferty dystrybutora danego urządzenia. Dzięki temu nie musisz rozglądać się za fachowcem z zewnątrz. Niezależnie od tego, jaki klimatyzator wybierzesz, powinien on być regularnie poddawany przeglądowi, który będzie skrupulatny. Wtedy też możliwe będzie usunięcie wszelkich usterek, zanim szkody, jakie ze sobą niosą, będą już nieodwracalne. Zachęcamy do kontaktu z naszym konsultantem w celu uzgodnienia szczegółów współpracy. Oferujemy serwis urządzeń klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, grzewczych oraz automatyki i sterowania. Nasze usługi obejmują również przegląd klimatyzacji precyzyjnej, którą stosuje się w serwerowniach. 

Zobacz również inne wpisy: