Jeśli chodzi o to, czym różni się klimatyzator konwencjonalny, zwany technologią on/off od inverterowego w grę wchodzi tu możliwość płynnej regulacji pracy sprężarki i dostosowania jej do zapotrzebowania na moc chłodniczą lub grzewczą. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie pochłaniania dużej dozy energii przez urządzenie o stałym wydatku, kiedy to sprężarka jest stale włączana i wyłączana. Pod tym względem o wiele bardziej komfortowa jest technologia inwerterowa. Oprócz tego, to rozwiązanie zwiększa żywotność sprężarki, zapewnia cichszą pracę i pozwala na zachowanie większych odległości jednostki zewnętrznej od wewnętrznej. Klimatyzator inverterowy schłodzi temperaturę powietrza w pomieszczeniu w krótkim czasie i utrzyma ją na stałym poziomie. 

Jaką klimatyzację wybrać – inwerterową czy zwykłą?

Wybór rodzaju klimatyzacji powinien być uwarunkowany indywidualnymi potrzebami użytkownika. Chociaż technologia inwerterowa niesie ze sobą wiele zalet, rozwiązania konwencjonalne nadal cieszą się uznaniem. Podczas doboru klimatyzatora warto wziąć pod uwagę: 

– funkcjonalność, 

– rentowność, 

– zasób, 

– niezawodność, 

– hałaśliwość, 

– skutki zdrowotne, 

– koszt. 

Ważne jest to, by rozważyć każdą z tych cech, ponieważ już jedna niepozorna różnica może znacząco wpłynąć na zadowolenie klienta. 

Jakie są zalety klimatyzatora inwerterowego i konwencjonalnego?

Kiedy mowa o klimatyzacji inwerterowej, zapewnia ona większy komfort niż technologia konwencjonalna. Nadaje się nie tylko do pomieszczeń mieszkalnych, ale też tych, w których wymagania są większe, na przykład w piwnicy z winami, siłowni, czy domowej szklarni. Trzeba jednak pamiętać, że klasyczne klimatyzatory są skuteczniejsze w zapewnieniu optymalnego mikroklimatu w momencie, gdy ma to zaistnieć jednorazowo lub występują ostre wahania temperatur. Są także tańsze od modeli z inwerterem. Dla wielu osób atutem konwencjonalnych klimatyzatorów będzie też większa ekonomiczność pod względem eksploatacji. Również ryzyko awarii jest w tym wypadku niższe, co sprawia, że ta technologia sprawdzi się w serwerowniach. Tego typu rozwiązania można też łatwiej zaadaptować do częstych skoków mocy. 

Jakie rozwiązanie wybrać?

Znając różnice pomiędzy klimatyzatorami inverterowymi a konwencjonalnymi oraz zalety każdej z tych technologii, można dobrać model odpowiedni do własnych potrzeb. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę wymagania konkretnego pomieszczenia, w którym urządzenie będzie działać. Warunki pracy i sposób zastosowania są kluczowe w doborze odpowiedniej klimatyzacji. W naszej ofercie znajdziesz propozycje Daikin i Rotenso, a dla serwerowni i pomieszczeń technicznych – Stulz. Polecamy m.in. rozwiązania takie jak Rotenso Imoto, Daikin Emura oraz CyberAir 3. Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą dostępną na stronie oraz do kontaktu z konsultantem w razie pytań.

Przeczytaj również inne artykuły: