Serwerownia kontenerowa jest rodzajem serwerowni mobilnej, czyli takiej, która jest zorganizowana poza budynkiem firmy. Jest to nowoczesne przedsięwzięcie, które często przez przedsiębiorców traktowane jest, jako pierwsza inwestycja tego typu. Serwerownia kontenerowa, podobnie jak tradycyjna wersja stacjonarna, musi spełniać określone warunki dyktowane przepisami prawnymi. Dla wielu inwestorów jej zaletą jest także to, że serwery są oddzielone od hal produkcyjnych, co w większym stopniu zapobiega pożarom.

Zalecenia dotyczące serwerowni kontenerowej

Serwerownia kontenerowa musi spełniać warunki przeciwpożarowe i wymagania techniczne. Konstrukcja składa się z płyty warstwowej z rdzeniem z wełny mineralnej niepalnej. Wymiary serwerowni kontenerowej dostosowuje się do wymagań osoby zamawiającej. Ważna jest także izolacja akustyczna i termiczna. W projekcie serwerowni kontenerowej uwzględnia się również odpowiednią klimatyzację, która zapewnia optymalne warunki w jej wnętrzu, to jest, temperaturę i wilgotność na odpowiednim poziomie.

Jaka klimatyzacja do serwerowni kontenerowej?

W serwerowni kontenerowej stosuje się różne klimatyzatory – zarówno typu split, jak i rzędowe, które ustawia się między szafami stelażowymi. Klimatyzacja działa w systemie redundantnym. Warto wspomnieć, że urządzenia klimatyzacyjne w serwerowni kontenerowej pracują na zmianę, co umożliwia naprawę ewentualnej awarii jednego z nich, bez konieczności wprowadzania przerw w pracy całego systemu.

Czy serwerownie kontenerowe są bezpieczne?

Z założenia, serwerownia kontenerowa pod wieloma względami jest bezpieczniejsza niż jej standardowy odpowiednik ulokowany w firmie. Przede wszystkim w takim przedsięwzięciu minimalizowane jest ryzyko pożaru. Serwerownia kontenerowa osadzona poza firmą jest także mniej narażona na dostęp osób niepożądanych. Jest to także dobre rozwiązanie, kiedy w siedzibie przedsiębiorstwa nie ma warunków do budowy pomieszczenia technicznego na taką skalę, jaka jest wymagana. Tutaj warto wspomnieć o tym, że serwerownia kontenerowa może być dostosowywana wymiarami do potrzeb użytkownika. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednich warunkach, w tym bezpieczeństwie przeciwpożarowym i innych niezbędnych zabezpieczeniach.

Innowacja, która zyskuje na popularności

Serwerownia kontenerowa jest bez wątpienia przedsięwzięciem innowacyjnym, które zyskuje na popularności. Decydują się na jej budowę nie tylko początkujący przedsiębiorcy, ale też większe firmy z branży telekomunikacyjnej i komputerowej. To dowodzi trafności inwestycji niezależnie od doświadczenia firmy. Serwerownia kontenerowa może także stanowić uzupełnienie pomieszczenia technicznego ulokowanego w siedzibie głównej. Wówczas nie jest wymagana często kosztowna rozbudowa budynku. To także jest sporym atutem inwestycji. Serwerownia kontenerowa musi zapewniać te same warunki, co stacjonarna. Mowa tu o konieczności dostosowania warunków do wymogów czułych urządzeń elektronicznych, komputerów, czyli m.in.: odpowiedniej wilgotności na poziomie 45% i temperaturze około 20°C.

Zobacz także: