Na urządzenia w serwerowni składa się wiele rodzajów sprzętu. Centrum danych to nie tylko komputery, ale też inne elementy, które pozwalają na niezakłóconą pracę serwerów. Warto pamiętać, że niektóre z nich powinny znajdować się w osobnym pomieszczeniu, co wpłynie m.in. na zwiększenie poziomu zabezpieczeń. Urządzenia w serwerowni to także monitoring – kamery rozmieszczone w budynku i ekrany przeznaczone do obserwacji, które znajdują się w oddzielnym pomieszczeniu biurowym. Równie ważna jest kilkuetapowa kontrola dostępu, której uwierzytelnieniu muszą zostać poddani pracownicy przemieszczający się po serwerowni. Każde z urządzeń w serwerowni powinno być regularnie sprawdzane pod kątem sprawności, dlatego dobrze jest rozważyć tę ewentualność już na etapie projektu.

Jakie urządzenia muszą znaleźć się w serwerowni?

Urządzenia w serwerowni to przede wszystkim komputery. Powinny znajdować się w specjalnych szafach teleinformatycznych, które dodatkowo są chronione zamknięciem. Ilość serwerów jest zależna od zapotrzebowania przedsiębiorstwa. Potrzebna jest także klimatyzacja precyzyjna, która jest kolejnym z urządzeń w serwerowni. Powszechnym uznaniem cieszą się produkty marki Stulz, takie jak CyberRow lub CyberLab. Znacznym ułatwieniem jest pomoc specjalisty na każdym etapie – wyboru klimatyzacji, montażu i serwisu. Urządzenia w serwerowni pełnią także funkcje ochronne. Dobrze funkcjonujący monitoring to jedna z kwestii do rozważenia, jednak oprócz niego, sporym ułatwieniem jest ochrona przed uszkodzeniami sprzętu. Tutaj warto zdecydować się na sprawdzony system przeciwpożarowy, który uchroni serwery przed ewentualnym działaniem ognia.

Dodatkowe elementy wyposażenia serwerowni

Dla poprawnego funkcjonowania urządzeń w serwerowni, szczególnie tych kluczowych z perspektywy firmy, warto zaopatrzyć centrum danych w kilka udogodnień. Należą do nich maty i dywany zapobiegające wytwarzaniu się ładunków elektrostatycznych i podłogi technologiczne, które ułatwiają poprowadzenie przewodów do szaf serwerowych. Przydatne są również czujniki temperatury i wilgotności powietrza. Dla dobra urządzeń w serwerowni należy utrzymać temperaturę ok. 20 stopni Celsjusza i wilgotność sięgającą ok. 45%. Istotną kwestią jest także system zabezpieczeń, w tym system alarmowy. Dodatkowe elementy wyposażenia serwerowni ułatwią nieprzerwaną pracę sprzętu, niezależnie od tego, jak obszerny jest zakres jego działania.

Urządzenia w serwerowni – warto korzystać ze wsparcia specjalistów

W przypadku urządzeń w serwerowni, zdecydowanie warto korzystać ze wsparcia wysoko wykwalifikowanych specjalistów na każdym etapie. Bez względu na to, czy potrzebna jest porada w sprawie doboru sprzętu, jego montaż, czy też serwis – doświadczony zawodowiec pomoże Ci w przygotowaniu centrum danych do pracy. Urządzenia w serwerowni wymagają odpowiedniej opieki, która umożliwi ich ciągłe funkcjonowania. Zarówno serwery, alarmy, jak i klimatyzacja wymagają regularnych przeglądów, które potwierdzą ich prawidłowe działanie.