Inwestorzy wkraczający do branży telekomunikacyjnej stają często przed odpowiedzią na pytanie, co powinno być w serwerowni? Podstawowym elementem wyposażenia są serwery, jednak i one potrzebują pewnego uzupełnienia. Przede wszystkim, muszą być w odpowiedni sposób ustawione na specjalnych szafach, podpięte okablowaniem i chronione zabezpieczeniami. Bezpieczeństwo wyposażenia serwerowni to nie tylko prewencja przeciwpożarowa i przeciwwłamaniowa, ale też taka, którą stosuje się na wypadek nagłych przerw w dostawie prądu, wzrostu temperatury i poziomu wilgotności.

Jak wygląda wyposażenie serwerowni?

To jak wygląda wyposażenie serwerowni, jest uwarunkowane jej przeznaczeniem. Przede wszystkim znajdziemy w niej serwery, które stoją w specjalnych szafach stelażowych – tak zwanych rackach. Są one podpięte wysokiej jakości przewodami sieciowymi. W kwestii tego, co powinno być w serwerowni, należy zwrócić uwagę również na klimatyzację, która ma na celu utrzymanie odpowiedniej temperatury wynoszącej około 20°C i wilgotności na poziomie 45%. Ważne jest także zasilanie pomieszczenia, na przykład w formie agregatów prądotwórczych. Oprócz tego niezbędnym wyposażeniem serwerowni są też akcesoria, takie jak certyfikowane systemy okablowania, prowadnice do szaf stelażowych, przedłużacze i mosty sieciowe.

Co jest potrzebne do serwerowni?

Warto zastanowić się, co jest potrzebne do serwerowni. Z całą pewnością są to elementy wspierające serwery, które pracują wewnątrz pomieszczenia technicznego. Co ważne, oprócz okablowania, racków i źródła zasilania trzeba pamiętać o klimatyzacji. Bez niej w serwerowni może dojść do nadmiernego wzrostu temperatury na skutek nieustannego działania sprzętu, co w rezultacie doprowadzi do jego przegrzania. Podobnie jest z wilgotnością – zbyt duża może grozić pojawieniem się szkodliwej dla technologii pleśni. Tym, co powinno być w serwerowni, jest więc także odpowiedni system klimatyzacji precyzyjnej, który rozwiązuje oba te problemy. Należy mieć na uwadze to, że wewnątrz pomieszczenia technicznego rzadko znajdują się ludzie, dlatego też warunki muszą być dostosowane do technologii, gdyż to ona nieustannie musi w nim funkcjonować. Atmosfera ta niekoniecznie musi być tym, czego potrzebuje człowiek.

Odpowiednie wyposażenie to podstawa

Nie ulega wątpliwości to, że odpowiednie wyposażenie serwerowni to podstawa. To dzięki tej kwestii możemy zapewnić serwerom zarówno optymalne warunki, jak i nieustanny dostęp do prądu. Warto pamiętać, że to od pracy tego typu maszyn często zależy jakość funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa. Dlatego też to, co powinno być w serwerowni, trzeba odpowiednio zaplanować. Najrozsądniejsze jest sięganie po sprawdzone rozwiązania wysokiej jakości, takie jak przewody, racki i inne. Pamiętaj także o podłodze technicznej, pod którą poprowadzone będzie okablowanie. Konieczne będą też sprawne systemy przeciwpożarowe, ewakuacyjne i awaryjnego zasilania. Tego typu elementy wyposażenia serwerowni to podstawa, którą trzeba mieć na uwadze podczas projektowania pomieszczenia.

Sprawdź również: