Dobór klimatyzatora wymaga indywidualnego podejścia. Istotne są nie tylko parametry urządzenia, czy jego rodzaj, ale też zapotrzebowanie na moc chłodniczą pomieszczenia. Jeśli chodzi o klimatyzację do domowego użytku, znaczną popularnością cieszą się rozwiązania typu split i multi-split. W pierwszym przypadku do jednej jednostki zewnętrznej jest podpięta jedna wewnętrzna, natomiast w drugiej opcji jest ich kilka. Oznacza to, że wspomniana najpierw klimatyzacja split sprawdzi się w kawalerkach, natomiast multi-split – w większych domach jednorodzinnych, a nawet mniejszych biurowcach, czy innych budynkach użyteczności publicznej. 

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzację?

Wybierając klimatyzację, należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

– klasa energetyczna,

  • wydajność,
  • wielkość pomieszczenia, ważne jest, aby dobrać klimatyzator o odpowiedniej mocy, która zapewni skuteczne chłodzenie lub ogrzewanie pomieszczenia. Zbyt mała jednostka może być niewystarczająca, podczas gdy zbyt duża jednostka może pobierać nadmierne ilości energii elektrycznej. Zwróć uwagę na wskaźnik mocy chłodniczej/ogrzewczej, który wskazuje na zdolność klimatyzatora do regulowania temperatury.

– opcja regulacji nawiewu,

– poziom hałasu,

– ewentualne dodatkowe funkcje, do których można zaliczyć m.in. opcję zdalnego sterowana z poziomu pilota lub urządzenia mobilnego,

– renomę producenta,

– instalację i późniejszy serwis jednostki.

Trzeba jednak pamiętać także o tym, że montażem klimatyzatora dowolnego rodzaju musi zająć się osoba doświadczona. Zdecydowanie odradzamy przystępowanie do tego procesu na własną rękę. To dlatego, że jedynie profesjonalna instalacja i późniejszy serwis są gwarancją najwyższej efektywności urządzenia i jego wieloletniej zdatności do funkcjonowania. Warto także mieć na uwadze to, że tego typu usługa jest ogromnym udogodnieniem dla przyszłego użytkownika klimatyzacji. 

Jaki klimatyzator wybrać do domu?

Dobierając klimatyzację warto wziąć pod uwagę również kwestie związane z budżetem, jakim dysponujesz i producentem urządzenia, jego doświadczeniem. Jeśli zastanawiasz się, na jaką markę postawić w przypadku użytkowania domowego, możemy polecić Rotenso i Daikin. Obie firmy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i technologią najwyższej jakości. Wśród konkretnych przykładów warto wspomnieć o Rotenso Imoto oraz Daikin Emura, jednak są to tylko propozycje, bo opcji do wyboru w asortymencie tych producentów jest znacznie więcej. Należy pamiętać, że klimatyzacja musi być dopasowana do metrażu pomieszczenia i jego zapotrzebowania na moc chłodniczą. Warto także zadbać o wybór odpowiedniego miejsca montażu względem całego pokoju. 

Jakie dodatkowe opcje może mieć urządzenie?

Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje klimatyzacji, które mogą okazać się przydatne, jest to m.in. zdalne sterowanie, różne tryby, w tym nocny i ekonomiczny, obecność różnych filtrów powietrza, które nawzajem się uzupełniają. 

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że każde urządzenie tego typu reguluje temperaturę w dwojaki sposób – nie tylko ją obniża, ale też podnosi. Dlatego klimatyzacja może okazać się dobrym wsparciem dla ogrzewania w okresie jesienno-zimowym. 

Wielu użytkowników doceni też stylowy design. Idealne dopasowanie do wystroju domu znacznie zwiększa satysfakcję z wykorzystywania nowoczesnej technologii. Dobrą wiadomością jest to, że dostępne są urządzenia, które powstały na bazie odmiennych od siebie projektów estetycznych.

Zobacz także inne porady: