Niektórzy mogą zastanawiać się, do czego służy serwerownia, co się w niej znajduje, dlaczego jest ważna. Na te pytania odpowiedzi szukają głównie inwestorzy. Serwerownia służy do lokowania w niej serwerów, czyli komputerów przechowujących ważne dane dla firm z branży telekomunikacyjnej i informatycznej. Dlatego można nazwać ją “sercem” przedsiębiorstwa. Wewnątrz serwerowni znajdują się szafy stelażowe – racki, w których przechowywane są serwery. Te komputery muszą mieć zapewnione stałe źródło zasilania, często także podpięcia do sieci internetowej. Oprócz tego niezbędne są optymalne warunki.

Jakie warunki powinny panować w serwerowni?

To, do czego służy serwerownia, zostało już wyjaśnione – do przechowywania serwerów, czyli komputerów z danymi. Ważne jest jednak także to, jakie warunki powinny w niej panować. Mowa tu o temperaturze sięgającej około 20°C i wilgotności na poziomie ok. 45%. Te parametry pomoże utrzymać odpowiednia klimatyzacja. Warto pamiętać, że w serwerowni raczej nie przebywają ludzie. Dlatego także klimatyzacja powinna zapewniać atmosferę optymalną dla technologii, niekoniecznie osób. Polecamy rozwiązania produkowane przez Stulz, zwłaszcza CyberAir 3, CyberRow i CyberLab, czyli sprawdzoną i niezawodną klimatyzację precyzyjną.

Dlaczego serwerownia jest ważna dla firmy?

Serwerownia to miejsce, gdzie na komputerach przechowywane są często kluczowe dla działalności firmy dane. Dlatego powinna być odpowiednio chroniona. Warto pamiętać, że wyciek tych informacji może skutkować poważnymi konsekwencjami. To także odpowiedź na pytanie, do czego służy serwerownia. Za ochronę pomieszczenia technicznego odpowiadają nie tylko zatrudnieni ludzie, ale też systemy antywłamaniowe i przeciwpożarowe, w tym specjalne drzwi, awaryjne zasilanie, czy tworzenie kopii zapasowych danych zgromadzonych na komputerach.

Dlaczego personel serwerowni musi być odpowiednio przeszkolony?

To, do czego służy serwerownia to m.in. umożliwienie funkcjonowania danej firmie. Dzieje się tak ze względu na nieustanną pracę zgromadzonych w niej komputerów. Dlatego również personel, który odpowiada za jej obsługę, powinien być dobrze przeszkolony. Ważne jest także to, by do serwerowni nie miał dostępu nikt z osób postronnych, nieupoważnionych. Stąd często wykorzystywane zabezpieczenia kontrolne. Dzięki nim serwerownia może działać, jak należy i to w bezpiecznych warunkach.

Ważne jest także umiejscowienie

Inną istotną kwestią jest także umiejscowienie serwerowni. Lokalizacja powinna być bezpieczna, chroniona przed zalaniem, czy włamaniem. Dlatego nie powinna być ogólnodostępna. Wynika to z odpowiedzi na pytanie, do czego służy serwerownia, a mowa tu o przechowywaniu kluczowych danych. Zdecydowanie warto mieć ten aspekt na uwadze. Na szczęście, w projektowaniu serwerowni mogą pomóc Ci osoby doświadczone. Trzeba pamiętać, jak ważne są serwerownie i dlaczego ich przygotowaniu potrzebna jest należyta uwaga. To znacznie poprawi jakość funkcjonowania Twojej firmy.

Sprawdź także: