Dobierając klimatyzację, ważne jest to, by skupić się na jej parametrach. Dlatego też warto wiedzieć, co oznaczają konkretne skróty i oznaczenia, jakie podają producenci urządzeń. Jeśli chodzi o wartość określoną w jednostkach kW na klimatyzacji, to odnośni się ona do określenia wydajnością urządzenia. Ten parametr jest określany przez dwa współczynniki – SEER i SCOP. Warto wspomnieć, że im wyższa wydajność, tym lepiej działa urządzenie w zakresie szybkiego chłodzenia.

Co składa się na wydajność klimatyzacji w kW?

Jak już wspomnieliśmy, na wydajność klimatyzacji w kW składają się parametry SEER i SCOP. Warto jednak zastanowić się, co właściwie one oznaczają. Wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej w trybie chłodzenia (SEER) odnosi się do całego sezonu chłodniczego. Można go wyznaczyć, obliczając stosunek referencyjnego rocznego zapotrzebowania na chłód do zużycia energii na chłodzenie w ciągu roku. Z kolei wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej w trybie ogrzewania (SCOP) odnosi się do sezonu grzewczego. Wydajność klimatyzacji w tym zakresie należy dostosować do kubatury pomieszczenia, inaczej może dojść do zwiększenia kosztów eksploatacyjnych.

Ile kW na m2 klimatyzacja?

Przyjęło się, że 1 kW mocy klimatyzacji wystarcza na 10 m2 powierzchni pomieszczenia, jaka ma zostać schłodzona. Dlatego dla mieszkania 30 m2 niezbędna będzie moc 3 kW. Pamiętaj jednak, że ten przelicznik dotyczy przede wszystkim obiektów mieszkalnych, natomiast zapotrzebowanie może różnić się w zależności od przeznaczenia pomieszczenia i jego nasłonecznienia. Jeśli chcesz obliczyć moc klimatyzacji dla domu lub mieszkania, wykorzystaj wzór m2 x 100 = W, gdzie m oznacza powierzchnię w metrach kwadratowych, a W to wynik w watach. Ponownie możemy sięgnąć po przykład 30 m2: 30 x 100 = 3000 W = 3 kW.

Jakie urządzenie wybrać?

W naszej ofercie znajdziesz klimatyzację typu split i multisplit, która sprawdzi się 

do wykorzystania w domowych warunkach. Proponujemy rozwiązania pochodzące od producentów, takich jak Rotenso, czy Daikin. Niezależnie od tego, na które urządzenie się zdecydujesz, pamiętaj o odpowiednim doborze jego mocy. Dlatego ważne jest to, by przed zakupem upewnić się co do tego, jaka wartość kW będzie właściwa. Udogodnieniem w tej kwestii jest wsparcie profesjonalisty. Zauważ, że klimatyzacja typu split składa się z jednej jednostki wewnętrznej i jednej zewnętrznej, natomiast multisplit z kilku niezależnych od siebie jednostek wewnętrznych i jednej zewnętrznej. W obu tych systemach występuje m.in. Rotenso IMOTO, czyli urządzenie z trzema filtrami powietrza, którego przepływ można regulować zarówno horyzontalnie, jak i wertykalnie. Warto dodać, że jednostka charakteryzuje się klasycznym designem, który sprawdzi się w większości wnętrz.

Przeczytaj również inne artykuły: