Klimatyzator to urządzenie pozwalające na obróbkę powietrza w danym pomieszczeniu – to tak najogólniej rzecz ujmując. Funkcją czynności klimatyzowania jest doprowadzenie powietrza do pożądanych walorów – z uwagi na temperaturę i wilgotność. Potrzeba klimatyzowania może pojawić się przede wszystkim z uwagi na komfort zdrowotny, komfort przebywania i odczucia subiektywne osoby przebywającej w danym pomieszczeniu – mowa wówczas o klimatyzacji komfortu.  Poza nią wyróżniamy też – z uwagi na wymogi przemysłu, technologii, informatyzacji  – kategorię zwaną: klimatyzacja przemysłowa.

Świat w dobie globalizacji – rosnąca rola internetu, komputeryzacji, sieci teletransmisyjnych a właściwe warunki klimatyzacji

W dobie wzrastającej roli przedsiębiorstwa tzw. internetowego zapotrzebowanie na sprzęt szeroko rozumianego IT, na sieci telekomunikacyjne, a także na niczym nie zakłócony dostęp do wszechobecnego Internetu, przechowywanych zasobów aktualnych i zarchiwizowanych danych to nade szybko rosnąca skala. Już nie potrafimy wyobrazić sobie dobrze działającej na aktywnym rynku i jednocześnie konkurencyjnej firmy bez daleko idącej informatyzacji wszelkich jej procesów. Nierzadko to właśnie stopień informatyzacji decyduje o konkurencyjności firmy. Aby proces taki mógł być wdrożony, konieczną staje się inwestycja w sprzęt IT, w szeroko rozumiany postęp technologiczny. Urządzenia tego typu każdorazowo wymagają jednak właściwego zabezpieczenia, przechowywania i użytkowania. Klimatyzacja staje się w tym momencie przesłanką warunkującą powyższe. Właściwie modułowo dobrana, rozmieszczona, zainstalowana klimatyzacja serwerowni czy klimatyzacja precyzyjna to klucz do sukcesu przedsiębiorcy. Aż trudno uwierzyć, ale klimatyzacja to ważny zasób firmy, determinujący wiele jej innych i cennych zasobów.

Klimatyzacja zaawansowana to wymóg konieczny. Już nie tylko klimatyzacja komfortu wystarcza w każdym przedsiębiorstwie. A więc o roli klimatyzacji w firmie pokrótce?

Podsumowując powyższe, można jednoznacznie wysunąć tezę, że klimatyzacja to obecnie już nie tylko powszechnie kojarzone „chłodzenie się” pracowników czy mieszkańców w upalne, skwarne dni, czy też wakacyjna klimatyzacja w pokojach hotelowych. Obecnie to coraz bardziej rosnąca strefa klimatyzacji przemysłowej, czyli tej nastawionej na właściwe funkcjonowanie cennego dla firmy sprzętu, technologii i mienia , zabezpieczenie posiadanych rzeczowych aktywów, minimalizowanie ryzyka utraty danych, braku dostępu do informacji, zastoju w pracy czy w produkcji itp.

Klimatyzacja dedykowana urządzeniom czułym na jakość powietrza?

Coraz bardziej na znaczeniu zyskuje pojęcie tzw. klimatyzacji precyzyjnej. Czym ów klimatyzacja jest i czym różni się od pozostałych? Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych klimatyzacji. Jak sama nazwa wskazuje pozwala na osiągnięcie precyzyjnych parametrów powietrza, najdoskonalszych z punktu widzenia danej technologii. Odpowiednio dobrana modułowo, niejednokrotnie w systemie zdublowanym (klimatyzacja użytkowana plus rezerwowa dodatkowo) pozwala osiągnąć wręcz idealne warunki klimatyzowanego powietrza, np.: w wymagających serwerowniach, laboratoriach czy archiwach (dokładny poziom temperatury i wilgotności powietrza oraz innych parametrów chemicznych).

Polecamy przykładowo następujące marki specjalizujące się w zakresie klimatyzacji precyzyjnej: Daikin, Stulz, czy też Rotenso. Zapoznając się z ich modelami klimatyzacji precyzyjnej, parametrami technicznymi i możliwościami jeszcze dokładniej poznamy tajniki ów klimatyzacji. Prowadząc własną działalność warto minimalizować ryzyka – właściwa klimatyzacja jest jednym z elementów skutecznego zarządzania i ochrony cennych zasobów każdej firmy.

Przeczytaj także:

Jak korzystać z klimatyzatorów, aby ich obecność przyniosła korzyści

Klimatyzacja dla hoteli

Klimatyzacja w restauracjach

Klimatyzacja w gabinecie kosmetycznym

Klimatyzacja dla salonów fryzjerskich