Chociaż generalnie brak oficjalnych danych względem tego, ile serwerów ma Google według szacunków Microsoft, mowa tu o liczbie ponad 900 milionów. Data centers są rozsiane po całym świecie. Co ciekawe, w 2016 firma Gartner wywnioskowała, że Google na stan ówczesny miało ponad 2,5 miliona serwerów. Są to jednak jedynie domysły, ponieważ gigant internetowy nie potwierdził tego, ile ich rzeczywistości jest. Nie ulega wątpliwości to, że mamy tu do czynienia z potężnym przetwarzaniem danych, co wymaga odpowiedniego sprzętu komputerowego.

Jak pojemne są serwery Google?

Podobnie, jak w sprawie tego, ile serwerów ma Google, firma nie podaje też ich pojemności. Mimo to możemy natrafić na wyliczenia osób niezwiązanych z gigantem, które próbują w logiczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Gdyby przyjąć, że liczba serwerów Google wynosi od 1,8 miliona do 2,4 miliona, a każdy z nich był wyposażony w napęd 4TB, możemy wnioskować, że pojemność data center jednej z największych firm informatycznych wynosi 10 eksabajtów.

Gdzie są serwery Google w Polsce?

Co ciekawe, serwery Google ulokowane są w wielu częściach świata, w tym w Polsce. Konkretnie mowa tu o nowym obiekcie Google Cloud w Warszawie, który jest pierwszą tego typu inwestycją w Europie Środkowo-Wschodniej. W ten sposób inwestycja w naszym kraju staje się częścią zawrotnej liczby tego, ile serwerów ma Google. Możemy stwierdzić, że dla naszego rynku jest to naprawdę dobra wiadomość. Google rozwijając się, wychodzi naprzeciw zagranicznym rynkom, w których rozpoczyna działania związane z poszerzeniem swojej pozycji giganta branży internetowej.

Serwery Google przechowują olbrzymie ilości danych

Warto pamiętać, że serwery Google z całego świata przechowują wręcz niewyobrażalne pokłady danych. Dla przykładu możemy przytoczyć pojemność kont mailowych wynoszącą równoważność 1,74 miliardów płyt CD audio. Jeśli zaś chodzi o zdjęcia, w indeksie Google znajdziemy ich 1,5 miliarda. Te liczby pozwalają nam zrozumieć, jak wiele informacji firma przetwarza na co dzień. Co więcej, umożliwia to zrozumienie, ile serwerów ma Google w przybliżeniu i dlaczego potrzebuje ich aż tyle. Szacunki osób z branży, które próbują przybliżyć przeciętnemu użytkownikowi ogrom data centers internetowego giganta, nie są jednakowe, jednak trzeba pamiętać, że korporacja ciągle się rozrasta, a wraz z nią zapotrzebowanie na serwerownie.

Gigant, który gromadzi ogrom danych

Google to gigant internetowy, który na co dzień przechowuje miliardy danych. Dlatego też niezbędne są odpowiednio pojemne serwery, które w tym przypadku są rozsiane po całym świecie. Warto wspomnieć, że można je znaleźć także w Polsce – w Warszawie. To niewątpliwie wielka szansa dla naszego kraju. To, ile serwerów ma Google, nie zostało potwierdzone przez firmę. Domysły jednak pozwalają wyobrazić sobie tę liczbę w wartości od kilku do nawet kilkuset milionów komputerów. To niewyobrażalnie wielka sieć serwerowni, które na co dzień służą do gromadzenia danych udostępnianych przez użytkowników usług Google.

Sprawdź również: