Rozpoczynając działalność w branży telekomunikacyjnej, IT, E-commerce, itp. możesz stać przed wyzwaniem, jak zrobić własną serwerownię? Podstawową kwestią jest wyposażenie, czyli co tak właściwie powinno znaleźć się w pomieszczeniu technicznym. Bez wątpienia są to serwery, czyli serce firmy. Stoją one w rackach – szafach stelażowych. Potrzebne do tego, by zrobić własną serwerownię, będą też okablowanie, źródło prądu, w tym awaryjne, podłoga technologiczna i klimatyzacja. Trzeba pamiętać o ostatnim z elementów, ponieważ to właśnie on odpowiada za utrzymanie odpowiednich warunków dla pracy sprzętu komputerowego.

Jak zbudowana jest serwerownia?

W przypadku odpowiedzi na pytanie, jak zrobić własną serwerownię, wprost trzeba wspomnieć o tym, jak to pomieszczenie jest zbudowane. Przede wszystkim należy pamiętać, że w tego typu miejscach są niezbędne konkretne warunki. Serwerownia to miejsce pracy komputerów, które pełnią funkcję serwerów. Stoją one w szafach stelażowych, a w celu utrzymania ich działania wykorzystuje się dwa źródła zasilania – główne i awaryjne. Co ważne, to jak zrobić własną serwerownię, obejmuje także zapewnienie optymalnych warunków przez wzgląd na temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu. Za ten aspekt odpowiada klimatyzacja serwerowni – jest istotnym elementem wyposażenia, ponieważ stała praca komputerów może doprowadzić do ich przegrzania.

Jak powinna wyglądać serwerownia?

Serwerownia powinna być miejscem dostosowanym do nieustannej pracy maszyn fizycznych. W tego typu pomieszczeniach rzadko przebywają ludzie. Mimo to ważne jest, by w projekcie serwerowni zostały uwzględnione sprawne systemy przeciwwłamaniowe, przeciwpożarowe, ewakuacyjne i zasilania awaryjnego. Racki z serwerami muszą znajdować się w zamykanych boksach, a okablowanie powinno być ukryte. Warto zabezpieczyć dostęp do pomieszczenia technicznego przed nieupoważnionymi. To, jak zrobić własną serwerownię, można oprzeć na prostym schemacie. Ze względu na nieustanną pracę serwerów, co doprowadza do podwyższania temperatury wewnątrz i wahań wilgotności, należy uwzględnić w projekcie szafę klimatyzacji precyzyjnej.

Jakie warunki powinny panować w serwerowni?

To, jak zrobić własną serwerownię, nie ogranicza się jedynie do podpięcia serwerów ukrytych w rackach. To także zapewnienie optymalnych dla sprzętu komputerowego warunków w pomieszczeniu technicznym. Mowa tu przede wszystkim o temperaturze wynoszącej około 20°C i wilgotności na poziomie 45%. W takiej atmosferze znacznie minimalizujemy ryzyko przegrzania się serwerów i powstania niebezpiecznych dla nich zanieczyszczeń, takich jak pleśń. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić własną serwerownię, masz już wybrane pomieszczenie, komputery, racki, okablowanie, zasilanie i systemy przeciwpożarowe i przeciwwłamaniowe, koniecznie zwróć uwagę także na klimatyzację.

Dopasowanie do indywidualnych potrzeb

Wiele z kwestii związanych z tym, jak zrobić własną serwerownię, należy dostosować do indywidualnych potrzeb firmy. Mowa tu nie tylko o ilości komputerów, ale też sposobach zabezpieczeń, lokalizacji, czy klimatyzacji, której dobór także zależy od samego pomieszczenia. Możesz spotkać się z rozwiązaniami klimatyzacyjnymi dla mniejszych i większych pomieszczeń technicznych. Zdecydowanie, warto uwzględnić każdy aspekt podczas projektowania własnej serwerowni.

Sprawdź także: