Serwerownia to miejsce nieustannej pracy sprzętu komputerowego – serwerów, które odpowiadają przede wszystkiem za bezpieczne przechowywanie dużej ilości danych. Maszyny fizyczne wytwarzają spore pokłady ciepła, wymagają odpowiednich warunków. Dlatego to, jak działa serwerownia, jest zależne od dodatkowego wyposażenia, jakie się w niej znajduje. Jest to o tyle istotne, że praca pomieszczenia technicznego nie może zostać nawet na chwilę przerwana, ponieważ to znacząco wpłynęłoby na jakości funkcjonowania przedsiębiorstwa. Na pracę serwerowni składają się więc nie tylko serwery, ale też klimatyzacja, awaryjne zasilanie i wszystkie elementy, które pozwalają na utrzymanie odpowiednich warunków wewnątrz.

Działanie serwerowni – co się w niej znajduje?

Wyjaśniliśmy już, co wpływa na to, jak działa serwerownia. Teraz warto wymienić podstawowe elementy jej wyposażenia. Serwery w serwerowniach stoją w szafach zwanych rackami. Ze względu na konieczność zapobiegania przerwom w dostawie prądu i zanikom napięcia w pomieszczeniach tego typu wymagane są zasilacze UPS oraz dodatkowe źródła zasilania. Takimi mogą stać się na przykład generatory prądu. W pracy serwerowni ważna jest także klimatyzacja precyzyjna, która odpowiada za temperaturę na poziomie ok. 20°C i wilgotność wynoszącą ok. 45%. Dla sprzętu zgromadzonego wewnątrz takie warunki są niezbędne, aby mogły prawidłowo działać.

Zabezpieczenia serwerowni są ważne dla jej działania

Również zabezpieczenia serwerowni wpływają na jej prawidłowe działanie. Mowa tu m.in. o bezpieczeństwie danych, które gwarantują systemy zapory firewall. Istotny jest także całodobowy monitoring. To, jak działa serwerownia i czy odbywa się to we właściwy, w pełni bezpieczny sposób jest niezwykle ważne dla firmy, dla której serwery są często prawdziwym sercem. To przecież na nich opiera się bardzo często praca wielu przedsiębiorstw.

Działanie serwerowni i ludzie

Warto wspomnieć, że do serwerowni dostęp ma tylko specjalnie wykwalifikowany personel. Na ogół wewnątrz nie przebywają ludzie, którzy zamiast tego zajmują miejsce w pomieszczeniach technicznych. Pracownicy serwerowni odpowiadają za to, jak działa serwerownia – dobierają, instalują, aktualizują serwery i nadzorują ich pracę. Dzięki ich doświadczeniu miejsce to może funkcjonować prawidłowo i nieustannie.

Dlaczego to wszystko jest ważne?

To, by serwerownia działa w sposób absolutnie poprawny jest kluczowe, nie tylko dla firm z sektora IT, nowoczesnych technologii, itd. Coraz częściej serwerownie są stosowane i używane przez rożne sektory biznesu, gospodarki. Są bardzo istotne wszędzie tam, gdzie konieczne jest przechowywanie dużych ilości danych oraz ich skuteczne przetwarzanie, czy zarządzanie nimi.

Istotne jest także doświadczenie pracowników, odpowiedni dobór sprzętu, oraz dbałość o warunki w jakich pracuje. Serwerownie wyparzone są w bardzo czuły sprzęt, co wymaga także odpowiednich warunków, które wpływają na jego żywotność. Pomocne w utrzymaniu pracy serwerowni są technologie takie jak klimatyzacja precyzyjna, na przykład te z serii CyberAir 3 lub CyberRow. Pamiętaj, że klimatyzację dobiera się do wielkości i potrzeb pomieszczenia. Dzięki temu jej praca jest jak najbardziej wystarczająca, często z zachowaniem zapasu na wypadek rozbudowy.

Zobacz również: